1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Seyirci olmak!
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Seyirci olmak!

A+A-

 

Bir garip dünya…
Bir garip siyaset dünyası…
Türkiye AB ülkelerine vizeyi kaldırdı.
Bu karar, AB’nin Shengen bölgesinde Türkiye vatandaşlarına yönelik vizeyi kaldırdığı zaman yürürlüğe girecek.
Türkiye’nin bu kararından Kıbrıs Cumhuriyeti de nasibini alıyor… Yani bundan böyle Kıbrıslırumlar da Türkiye’ye vizesiz gidebilecek.
Diğer yandan Kıbrıs Cumhuriyeti, Birleşik Krallık, İrlanda gibi Shengen bölgesinde yer almadığından Türkiye vatandaşları güneye vizesiz gelemeyecek.
Yeni gelişen bu durumla ilgili farklı yorumlar da yapılıyor.
Olumlu, yani vizenin kalkması, siyasette yumuşamanın olması, Türkiye ile AB arasında uzlaşıların gelişmesi Kıbrıs’taki çözüme de yardım edeceği yorumları gelirken, Uluslararası Hukuk Uzmanı Kudret Özersay, bu gelişmenin ileride Kıbrıslı Türkleri dışarıda bırakabilecek Türkiye ile Kıbrıs Cumhuriyeti arasında bazı düzenlemelerin de yapılabileceğinin işareti olduğunu belirtti.

***

Yorumların farklılığına rağmen CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman’ın sosyal medyada paylaştığı gibi “halklar arasındaki ilişkilerin ve iletişimin önündeki engeller ne kadar azalırsa o kadar iyidir” yorumuna da katılmamak mümkün değil.

***

Ve yine bu gelişmeler olurken bunun neden ortaya çıktığına baktığımızda bu durumu Avrupa’ya özellikle Suriye’den olan mülteci akınının ortaya çıkardığı bazı sonuçlar olarak değerlendirmek mümkündür.
Yani Suriye’deki savaş, kaçışlar, Avrupa’ya sığınma isteği Türkiye’nin de AB’ye girme girişimi (eğer kaldıysa) ve Kıbrıs’ta çözüme ulaşmada hızlandırıcı etki yaptı gibi garip bir sonuca ulaşabiliriz.
Çok acımasız bir yargıya varmış gibi olabiliriz ama gerçeğin de böyle olmadığını söylemek çok da doğru olmaz.
Nasıl gelişmişti olaylar;
Mülteciler Avrupa’ya canları pahasına ulaşmaya çalışınca Avrupa, Türkiye ile pazarlığa oturdu ve mültecileri Türkiye’de tutması karşılığında para ve AB vizesi kolaylığı önermişti.
Uygulama başlamış (düzgün çalışıyor mu belli değil), Avrupa’ya izinsiz giden mülteciler Türkiye’ye geri gönderilmiş, Türkiye’den de izinli olarak eşit sayıda mülteci Avrupa’ya gönderilmeye başlanmıştı.
Bunlar olurken, vizenin kaldırılması için Türkiye’nin 72 kriteri yerine getirmesi istenmiş, kriterlerin yerine getirilmesi karşılığında da Haziran’da Türkiye yurttaşlarının AB ülkelerine vizesiz girmeleri bekleniyordu. Bu bekleyiş sürerken beklenmeyen! bir karar geldi Ankara’dan ve AB ülkelerinden Türkiye’ye girişte vizeler Shengen’e bağlı olarak kaldırıldı. Bu arada dün Avrupa Birliği Komisyonu 67 kriteri yerine getiren Türkiye için vizelerin kaldırılması yönünde tavsiye kararı aldı.

***

Tabii biz Kıbrıslıtürkler bu gelişmelerin neresindeyiz? Birileri bizim dışımızda oynuyorlar, biz seyrediyoruz. Bize olumlu yansır mı? En büyük temennimiz bu. Belki buradan güneye geçişlerde bir rahatlama daha gelir, kimlik gösterilmesi de ortadan kalkar… Belki geçişlerde ayrı ruhsat, ayrı sigorta istenmez… Evraklar her iki tarafta da geçerli olur.

***

Yani biz de kendimize bazı kolaylıklar, rahatlamalar arıyoruz… Ne yapalım? Gelişmeler bizim dışımızda birilerine, bir yerlere yararken bizim de bundan pay almaya çalışmamız çok mu tuhaf olur!

Bu yazı toplam 1157 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar