1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Seçim ve adaylar
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Seçim ve adaylar

A+A-


7 Nisan’da Lefkoşa’da belediye seçimleri var. Süreç hızlandı, adaylar turlarını sıklaştırdı.
Partileri, felsefeleri, temsil ettikleri kesim gözetmeden adaylara baktığımızda toplum tarafından sevilen, sayılan isimler olduğunu görüyoruz. Hasan Sertoğlu iş dünyasında bir yer edinmiş, spor camiası tarafından sevilen bir insan… Cemal Bulutoğluları’nın benzeri bir kişilik deniyor. Yani bu yargıyı hem olumlu hem de olumsuz almak mümkün. Çünkü Bulutoğluları da bu kişilikle iki kez seçimi kazanmıştı. Öte yandan, UBP’nin adayı olması da Belediye’nin UBP geçmişi düşünüldüğünde Sertoğlu’nun dezavantajı olarak ortaya çıkıyor.
Kadri Fellahoğlu, dürüst kişiliği ve herkese, ker kesime ayrımsız yaklaşımıyla öne çıkıyor. Fellahoğlu’nun CTP adaylığı, partisinin Belediyelerdeki başarılarını yani özellikle Mağusa, Girne ve Gönyeli gibi büyük belediyelerdeki başarılı projelerin Lefkoşa’da da olabileceği gerçeğiyle 7 Nisan’a yürümesini getiriyor.
İşadamlığı da sorunlara daha kolay çözüm bulma becerisinin olduğunun bir ispatı gibi görülüyor.
DP’nin adayı Dr. Mustafa Arabacıoğlu da siyasette dürüst olarak bilinirken, bazı konulardaki çıkışları da sempati toplamasına neden oldu. Ancak uzun süre meclis genel kuruluna katılmaması ve belediye seçimleriyle yeniden siyaset sahnesine çıkması nasıl değerlendirilir, birlikte göreceğiz. Bir de Bulutoğluları’nın DP’nin adayı olarak belediyeye girmesinin günahı da Sertoğlu gibi DP adayının hanesine de yazılacaktır.
Dr. Suphi Hüdaoğlu da Tabipler Birliği başkanlığından, üyeliğinden gelen bir popüler isim sahibi… Tabii ki mesleğinde de güvenilir ve başarılı bir hekim olarak isim yaptı. Resmi olarak olmasa da siyasetten uzak durmadı. Teknik kişiliği, onu da belediye seçimlerinde öne çıkaran bir özellik.
Murat Kanatlı ise YKP’nin belediye başkan adayı olarak seçimlere girerken en ilginç aday olarak göründü bana… YKP’nin oy oranı Kanatlı’nın seçimleri alabileceği beklentisini getirmiyor ancak yine YKP’nin 2000 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ilk seçim katılımı… Murat Kanatlı’ya bunun sebebini sordum. Katılımcı bütçeden söz etti Kanatlı… Bazı Latin Amerika ülkeleri ve Türkiye’nin bazı illerinde uygulandığını ve başarılı olduğunu söylüyor. Başka bir yerel yönetim modeli olabileceğini ispatlamak için seçimlere girdiklerini anlatıyor.
Dediğim gibi isimler değerli... Lefkoşalılar, her ne kadar yerel seçimler olsa da isimlerle birlikte partilerini, partilerinin başarı veya başarısızlıklarını ve sorunları çözüm yetilerini birlikte değerlendirecekler diye düşünüyorum.


///////////


Bir satış daha…    


Habersiz satışlar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Kumyalı Uygulamalı Otel de bir Azeri işadamına satılmış.
Sözü edilen Otel, Kumyalı’da bulunan Meslek Lisesi’nin uygulama yeri olarak kullanılıyordu. Ancak uzun süredir kapalı duruyor, çalıştırılmıyordu. Çözüm, buranın da satışında! bulunmuş demek ki…
Oysa ki Otel’in çalıştırıldığı, okul öğrencilerinin mesleklerini uygulama şansı buldukları dönemi de hatırlıyorum. Zekai Altan’ın bir dönem projenin başında olduğu o dönemde gidip orada kalma şansı da yakalamıştım.
Kâr mı etmiyordu nedeni neydi bilmiyorum ama bir süre sonra kapatılmıştı. Oysa ki o gibi yerlerin çalıştırılmasının ve ayakta kalmasının çok da zor olmadığını düşünüyorum. Yeter ki niyet olsun.
Şimdi habersiz, ihalesiz Otel’in satılmasına çevre halkı ve çevre okul aile birlikleri de tepki göstermiş. Hatta Eğitim Bakanı’na ziyarete gitmişler, Bakan da bu işe karşı olduğunu ve satışı durduracağı sözünü vermiş.
Bu söylenenlerin ne kadarı doğru, ne kadarı gerçekleşti, geri dönüşü var mı bilmiyorum ama doğruysa bir güzel yer daha halkın elinden çıkmış demektir.

Bu yazı toplam 1848 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar