1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Yangınlar ve 14 milyon
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Seç da beğendiğini…

A+A-

 

Maliye Bakanı Birikim Özgür “13. maaş olmasa vesayet biter. Sadece bunun bilinmesini istedim” deyince hemen yorumlar geldi. Birikim Özgür de bunu söyleyince ardından gelecek tepkileri bilmiyor değildi herhalde…
Bu saptamanın, olduğu gibi yanlış olduğunu söylemek mümkün mü?
Evet, doğru. Sadece 13. maaşların kalkması vesayeti kaldırmaz ancak her yıl “13. maaş da ödeyeceğiz” diye bir kez daha avuç açmanın önü kesilmiş olur.
Zaten sayın Bakan da bunu söylerken normal maaşları ödemek için her ay bütçe dengelenmeye çalışılıyor ancak ekstra maaş olan 13. maaş için ek gelir yaratılması çok mümkün olmaz düşüncesiyle söylemiştir diye düşünüyorum.
Ek maaş için ek vergilerin konmasından başka yapılacak bir şey olmaz herhalde… Sonuçta bu ek vergiyi ödeyecek olanlar da yine 13. maaşı alacak olanlardır. O zaman bir taraftan alıp diğer taraftan verilecek bir maaşın mantığı ne olur!
Ek vergiler konulmasın deniliyorsa da o zaman işte yine bir yerlerden o bütçeyi bulmak gerekir. Nereden bulunacak? Tabii ki Türkiye’den… O zaman vesayet gündeme gelir yeniden… Sendikalar diyor ki; “Hükümetler mazeret değil, çözüm üretir.” O da doğru, yanlış değil ama ‘çözüm’ var, ‘çözüm’ var.
Bunun çözümü ya Türkiye’den istenip vesayet altına girilecek ya da bankalardan borçlanıp (eğer borçlanacak hal kaldıysa) bütçede bir delik daha açılacak.
Seçim yapmak zor. Seç da beğendiğini…
Ha bunu çözmekle veya 13. maaşı kaldırmakla vesayet biter mi? Tabii ki bitmez. 74’ten bu yana o kadar vesayet altına girildi ki birini kaldırsak diğeri karşımıza çıkar.
Bu işin tek çözümü süren müzakereleri bitirebilmek, çözüme ulaşmak.

-----------------------------------------------------------------

Ormanlarımızı rahat bırakın!

Soğuklar artınca odunlar taşınmaya başladı yine…
Neredeyse herkes ormana dalıyor, odun kesiyor ve satıyor. 400 tl, 500 tl tonu diyerek kamyon kamyon gidiyor odunlar…
Orman Dairesi müdürü “satış yetkisi sadece Orman Dairesi’ndedir” diyor ve “Bunu yapanların Vergi Dairesi’ne kaydının olması, Kaymakamlık’tan izin alması ve belediyelerden işyeri açma izni olması gerektiğini” de söylüyor. Ancak bu van araçlarla satış yapanların tümünün hep bu işlemleri yaptırdıklarını sanmıyorum.
Evet, insanlar ısınmak istiyor, bazıları da şöminelerinde keyif yapmak istiyor.
Bu isteklere ille de ormandaki ağaçları keserek yanıt vermek gerekmiyor. Geçen yıl da yazmıştım; orman ve marangoz artıklarından sıkıştırılarak yapılan ithal odunlar var. Bu odunlar bu yıl hemen hemen tüm marketlerde veya yapı marketlerde bulunabiliyor. Daha fazla ısı ve daha uzun yanış zamanıyla da avantajlı olduğunu biliyorum. Hem de “1 tonu 3 kış için yeterli” diyor ithalatçı şirket…
Bence bu odunları deneyin. Deneyin ki ormanlarımız yerinde kalsın.

Bu yazı toplam 1491 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar