1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Okul ve yetimhane de kurmuş…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Sayın Akıncı ve Sayın Anastasiades ellerinde çözümün anahtarını birlikte tutuyorlar

A+A-

“Sayın Akıncı ve Sayın Anastasiades ellerinde çözümün anahtarını birlikte tutuyorlar, umuda ve özgürlüğe giden kapının anahtarı onların elindedir…”

Kıbrıslırum genç barış aktivisti, İki Toplumlu Barış Korosu elemanı Orestis Agisilau bize bir yazı göndererek düşüncelerini aktarmaya çalıştı. Orestis Agisilau’nun yazısı şöyle:

“Kıbrıs tarihinde belki de ilk kez Kıbrıs yurttaşları için seçimler bu kadar büyük öneme sahip oldu.  Kıbrıslıtürk liderliği için yakın geçmişte yapılan seçimler sanki de umut ile yeni bir çıkmaz arasında bir savaşım gibiydi…  Sonuçta yurttaşlarımız Kıbrıslıtürkler umut yolunu seçtiler ki bu da bize daha iyi bir gelecek getirebilir. Mustafa Akıncı’nın seçilmesi, Kıbrıs’ın her iki toplumunun yüzüne birer gülümseme yerleştirdi, özellikle Kıbrıs sorununa barışçıl bir çözüm bulunmasını isteyip bunun için mücadele edenlerin yüzüne…

Kişisel görüşüme göre bir çözüm için çabalar adamızın ortak yurttaşlarından başlar. Öncelikle herkes adamızın bölünmesinin altında yatan gerçek nedenleri merak etmeli, hatalarımızı, yapmaktan kaçındıklarımızı anlamalı ve “ötekiler”le elimizde ne varsa paylaşmaya ne kadar hazır olduğumuzu kavramalıdır. Herkes bu sorumluluğu almalı ve ortak ülkemizin geleceğine ve genç kuşakların geleceğine özen göstermelidir.

Birkaç gün önce Leymosun’da iki toplumlu bir koro festivali düzenlenmişti. İki Kıbrıslırum, iki Kıbrıslıtürk ve bir de Kıbrıs’ta Barış İçin İki Toplumlu Koro bu festivale katıldı. Ben son iki yıldan bu yana iki toplumlu koronun bir elemanıyım.  Hep birlikte ruhlarımızı ve yüreklerimizi birleştirerek şarkılarımızla son kırkbir yıldan bu yana yüreklerimizi ve gündelik hayatlarımızı bölen duvarın bir parçasını daha yıkmaya çalışıyoruz… Konser sona erdiği zaman iki toplumlu koronun bir elemanı olan Aytan adlı Kıbrıslıtürk kadın bana gelerek beni sıkıca kucakladı. Bu gecenin duygusallığı içerisinde her ikimiz de ağlamak istiyorduk… Birbirimizi kucakladığımızda o kutsal çözümün ne zaman gelip de bizi özgürleştireceğini soruyorduk birbirimize… Ne yazık ki bu sorunun yanıtını bulamadık…

Sözlerime son verirken genç kuşaktan bir kişi olarak Kıbrıslıtürk lider Mustafa Akıncı’ya bir mesaj göndermek istiyorum. Sayın Akıncı ve Sayın Anastasiades ellerinde çözümün anahtarını birlikte tutuyorlar, umuda ve özgürlüğe giden kapının anahtarı onların elindedir. Nefret ve önyargılar içerisinde yaşayarak tam 41 yıl kaybettik… Sınırları olmayan, “kayıplar”ı olmayan, barış içinde, herkesin birbirini sevip güvenebileceği bir ülkede yaşamak istiyoruz ve bunu talep ediyoruz. Lütfen birbirimizi birer yabancı gibi hissetmemize izin vermeyiniz.  Zaman akıp gidiyor, bunun için elinizden gelenin en iyisini yapınız. Bizi hayal kırıklığına uğratmayınız… Öyle bir zeytin ağacı dikelim ki tüm Kıbrıs’ı kaplasın…”

 

(ORESTİS AGİSİLAU – HAZİRAN 2015)

Bu yazı toplam 1218 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar