1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. Sağda ‘birlik’ mi dediniz?
Sami Özuslu

Sami Özuslu

Sağda ‘birlik’ mi dediniz?

A+A-

 

CTP kurmaylarını anlamak gerçekten zor...
UBP ile DP yerel seçimlerde ‘ittifak’ yapacak diye hükümeti bitme noktasına getirdiler.
Çok tuhaf...
Sanki UBP ile DP’nin böyle bir yola girişeceğini bilmiyorlar mıydı?
Hem, ne olur ki UBP ile DP yerel seçimlerde ‘müttefik’ olsa?
Pratikte ne getirir, ne götürür böyle bir işbirliği?
Birazcık geçmişe bakılsa daha soğukkanlı bir değerlendirme yapılabilir, müzakere masasının kurulduğu, Türkiye’de ‘derin devlet’ unsurlarının yeniden piyasaya çıkmaya başladığı bu dönemde ‘büyük ortak’ olarak ‘hükümeti terketme’ noktasına gelinmeyebilirdi.
**
Hafızaları tazeleyelim...
1974 sonrası gerek KTFD döneminde, gerekse 1983 sonrasında sağın büyük partisi UBP oldu. Çünkü ‘tek lider’ vardı. O da Rauf Denktaş’tı.
Denktaş siyasi rakiplerini kendi yöntemleriyle kulvar dışına itmekte son derece başarılıydı. Solcuları ‘vatan haini’ yahut ‘Türkiye düşmanı’ ilan ederek ötekileştiriyor, kendisine rakip olabilecek sağcı politikacıları da ‘iç yöntemler’ ile pasifize ediyordu.
Kıbrıs Türk siyasal tarihinde Dr. Küçük dahil, çok sayıda önemli isim “Denktaş’a karşı kaybedenler” listesinde yerlerini aldılar.
Ta ki Derviş Eroğlu ‘sağın liderliği’ne göz koyuncaya kadar...
**
1992’de Demokrat Parti’nin kurulmasına neden olan UBP içindeki çatlamanın arka planında Denktaş-Eroğlu kavgasının yattığı çok açıktır.
Denktaş, Eroğlu’nun niyetini sezmiş, ona göre gardını almış, ‘kurucusu’ olduğu UBP’yi bir şekilde bölmüştü.
Nitekim Denktaş yanılmadı. 1995’te ve 2000’de Eroğlu ‘Cumhurbaşkanı adayı’ olarak Denktaş’ın karşısına dikildi. Üstelik ‘UBP’nin adayı’ sıfatıyla!..
1980’li yılların ortalarından itibaren UBP’nin Genel Başkanlığı’nı ve uzun süre de KKTC’nin Başbakanlığı’nı yapan Eroğlu artık ‘en üst nokta’ya ulaşmak istiyordu.
Ama Denktaş siyasette varken bunu başaramadı.
Hatta referandum sürecinde Denktaş’la birlikte siyasete ‘ara’ vermek zorunda kaldı. İstediği makama 2010’da çıktı, oturdu.
**
Cumhurbaşkanlığı seçiminde Serdar Denktaş “Elini öperim” diyerek Eroğlu’na tam destek vermişti. Takvimler 2010 Nisan ayını gösteriyordu.
Sağdaki bu ‘ittifak’ın üzerinden daha iki ay geçmeden ‘yerel seçimler’de Serdar Denktaş ilk ‘hediye’sini Lefkoşa’da aldı. DP’li Cemal Bulutoğluları bir anda UBP’li oluverdi!
Serdar Denktaş bu haberi aldığında adeta çıldırdı. “Ben de LTB Başkan adayıyım” diye gece geç saatte aradığını çok net hatırlıyorum.
Sonra yatıştı, UBP’li Bulutoğluları’na karşı aday çıkarmadı, Lefkoşa’yı ‘sağın büyük partisi’ne hediye etti.
**
2010’da Eroğlu’nu Saray’a çıkaran ‘ittifak’ın Serdar Denktaş’a ve DP’ye tek ‘hediye’si Cemal Bulutoğluları değildi.
Gerisi yarın...

Bu yazı toplam 3031 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar