1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Sadrazamköy, Mevlevi ve Şirinevler’de “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Sadrazamköy, Mevlevi ve Şirinevler’de “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı...

A+A-

 

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanları aramakta oldukları kazılara Paska tatili sonrası devam ediliyor.
Sadrazamköy’de (Livera) yedi kişilik “kayıp” bir Kıbrıslıtürk aileden geride kalanlar, bir kuyu içerisinde bulunmaya devam ediliyor. Yürütülmekte olan kazılarda üç “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı, bunlardan birisinin de 12 yaşlarında bir çocuk olduğu tahmin ediliyor. Kuyu içerisindeki kazılar devam ederken, aynı bölgede bir başka kuyuda başlatılmış olan kazı da sürdürülüyor.
Yıllar önce bu alandaki bir kuyuya yedi kişilik bir Kıbrıslıtürk ailenin gömülmüş olduğu yönünde bir Kıbrıslırum okurumuzun vermiş olduğu bilgiyi Kayıplar Komitesi yetkililerine aktarmış ve bu alanı yetkililere göstermiştik. 1963 yılında “kayıp” edilen karı koca ve beş çocuktan oluşan yedi kişilik Kıbrıslıtürk ailenin öyküsünü de bu sayfalarda yayımlamıştık. Vasilya’dan Livera’ya (Sadrazamköy) çalışmaya gelen bu aile, çoluk-çocuk öldürülerek bir kuyuya atılmıştı. Şimdi kuyudan çıkarılmakta olan kalıntıların bu aileye ait olduğu tahmin ediliyor ancak son sözü gene de DNA testleri söyleyecek ve ancak o zaman yüzde yüz bir kesinlikle bulunan “kayıplar”ın onlar olup olmadığı anlaşılacak.
Vadili’de iki “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanların bulunduğu tahmin edilen bir diğer kuyudaki kazı da devam ediyor ancak kuyunun sürekli çökmesi, kazı ekibinin işini zorlaştırıyor. Bu bölgeyle ilgili “kayıplar”ın öyküsünü de bu sayfalarda yayımlamıştık. Bir okurumuz bu bölgeyi işaret ederek bize, biz de Kayıplar Komitesi yetkililerine iki “kayıp” Kıbrıslırum’un olası gömü yerini göstermiştik.
Mutluyaka’da (Stilloz) kazılara devam edilirken, Mevlevi’de de (Kira) iki “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunmuş olduğu kazı, genişletilerek sürdürülüyor. Bir diğer kazı Zeytinlik’te (Templos) devam ediyor.
Öte yandan Kayıplar Komitesi yetkilileri dün Şirinevler’de (Ayermola) bir tepede uçaksavar mevzisinin bulunduğu bir noktada yeni bir kazı başlattı ve bu alanda da bazı “kayıplar”dan geride kalanlar bulunmaya başlandı.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Koççinodrimitya’da kuyu için rampa yapımı sürdürülüyor. Bu bölgeyi de bir Kıbrıslırum okurumuz bize, biz de Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiştik – Kıbrıslırum okurumuza göre bu bölgedeki sıra kuyulara 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler öldürülerek gömülmüştü.
Koççinodrimitya’da Kayıplar Komitesi’nin başlattığı kazılarda bir kuyuda bir “kayıp” şahsa ait kalıntılar bulununca, kuyunun dibine ulaşabilmek amacıyla bir rampa yapılmasına girişildi.
Kıbrıs’ın güneyinde yürütülmekte olan Engomi’deki kazı da devam ediyor. Engomi’deki kazıda asbest su boruları kalıntılarına rastlanınca, kazıya ara verilmişti. Kayıplar Komitesi bu bölgeye bir uzman götürerek bölgeyi inceletti ve uzmanın kazının devam etmesinde herhangi bir sakınca görmemesi üzerine, kazıya dün devam edilmeye başlandı. Engomi’deki bu alana da 1963 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in öldürülerek gömülmüş olduğu tahmin ediliyor.
Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza ve şirocularımıza “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1555 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar