1. YAZARLAR

  2. Çağın Özılgaz

  3. Ralliye katılım neden düştü?
Çağın Özılgaz

Çağın Özılgaz

Ralliye katılım neden düştü?

A+A-

Geçtiğimiz hafta ülkemizde 3 etkinlik organize edilmişti. Hitap ettiği kesimlerin büyük bir ölçüde farklı olduğu klasik otomobil gezisi ile hitap ettiği kesim büyük ölçüde ayni olan Ralli ve Drift organizasyonu geçtiğimiz hafta yapıldı.

Sezonun ilk rallisi, 15-16 Mart tarihlerinde yapılacaktı fakat, Türkiye Motosiklet Federasyonu ile KKTC Motosiklet Kurumu’nun Zet Karting’de ortaklaşa organize edeceğini duyurduğu Süpermoto yarışı dolayısiyla, KKTOK Yönetimi Süpermoto organizasyonuna destek olma amacı ile ralli bir hafta ertelendi. Ertelenince de Drift yarışı ile ayni haftaya geldi. Bu durum seyircileri sitem etme durumuna getirdi.
Yarış  kayıtları yapıldı ve Ralli’ye 11 araç, Drift’e 28 araç kayıt yaptırdı. Bu durum sosyal medyada bir çok eleştriye sebep oldu. Bende, geçtiğimiz sene mücadele eden fakat sezonun ilk rallisine kayıt yaptırmayan iddialı pilotlarla konuştum. Bakalım neler söylemişler..

Sadık Bilgimer (2013 KKTC Ralli Şampiyonası ikincisi):
“Ben tamamen sponsorsuzluktan dolayı yarışa kayıt yaptırmadım. 2012 ve 2013 sezonlarında da sponsorsuz mücadele ettik, sezonu ikinci sırada tamamladık ama bu sezon için yine sponsor bulamayınca yarışmaktan vazgeçtim.”

Ömer Yıldız (2009 ve 2011 KKTC Ralli Şampiyonu):
“Bu yarışa katılmamamın tek sebebi arabamı satmış olmam. Yeni bir proje üstünde uğraşıyorum. Kısmetse ilerleyen günlerde bir sürpriz ile karşınıza çıkabilirim.”

Nevzat P.Sançar (2010 ve 2012 KKTC Ralli Şampiyonu):
“Yönetimin aldığı Grup A8 ile ilgili kısıtlamalar sebebiyle bu sene yarışmama kararı aldım. Grup n4 motor değişikliği fren, yürüyen aksamı, hidrolik elfreni. Zaten 20 adet ralli aracının bulunduğu ve bunların çoğunun A8 olduğu ülkemizde bu karar bence gereksizdi.”

İbrahim Damdelen (2012 KKTC Ralli Şampiyonası ikincisi):
“Bildiğiniz üzere bu sezon grup A8 ile ilgili bazı kararlar alındı. A8’in kapanması için alınan bu karar doğrultusunda yarış sonunda elde edeceğim yere göre daha düşük katsayıyla puan almamız uygun görüldü. Aslında araçlarımızı N4’e çevirmemiz için alınan bir karardı bu ancak, herkesin sponsorsuzluktan yakındığı memleketimizde, sponsor bulmadan aracımı N4’e çevirmem imkansızdı. Yarışmayı istiyorum fakat şu an öyle bir durumum yok.”

Hasan Reyhan (2013 KKTC Ralli Şampiyonası, Cumhuriyet Rallisi birincisi):
“Ben bu yarışa katılmayı isterdim fakat sponsor sıkıntısı ve bu sene alınan bazı kararlara aracımı henüz adapte edemediğim için katılamadım. Aracımı Grup N4’e çevirmek için Osman Asım arkadaşımızdan bazı parçalar sipariş ettim fakat parçalar henüz gelmedi. Önümüzdeki yarışa kayıt yaptırmayı düşünüyorum fakat sponsorsuz sezonu takip etmek çok güç.”

Hasan Macila (KKTOK Başkanı):
“2014 yılında araçların uluslararası kurallara uyumluluğunu sağlamak için bir dizi karar alınmıştır. Bu karar aslında sayıyı düşürecek olmasına karşın uyulması gereken kuralların başında gelmektedir. biz bu kararları alırken araçları gruplara ayırıp tüm araçların katılımınada olanak sağlanmış olup hiçbir araç engellenmemiştir. Tek sorun bazı araçlarda kurallar dışı güç sağlayan parçalara izin verilmemektedir. Böyle de olunca herkesin bir kural ve eşitlik içinde yarışmasına olanak sağlanmıştır. Bu kararın doğruluğuna sonuna kadar inanmaktayız. Bu arada katılımın düşük olmasıda ralli sporunda harcanan maliyetlerin çok yüksek olmasıda etkin bir sorundur. Sponsorluk yasası düzenlenip uygulanmasına olanak sağlanması halinde katılımın dahada yüksek olacağına inanmaktayız.”

 

-----------------------------

Kısa Kısa..
• Formula 1’de ikinci randevu bu haftasonu yapılıyor. Malezya’da yapılacak olan sezonun ikinci yarışının sıralama turları yarın 11:00’de, yarış ise Pazar sabahı yine ayni saatte yapılacak.
• Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği, 2014 yılı ilk faaliyetini, Alpet sponsorluğunda, Kıbrıs’ın batısına yaptığı geziyle gerçekleştirdi. “Tekerlekler Cirilensin” gezisine yaklaşık 70 Klasik araç katıldı.
• Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü’nün, bu yılki ikinci rallisi olan, Telsim sponsorluğundaki yarışın 1 hafta ertelenmesine karar verildi. Bu durumda Telsim Klasik Otomobil rallisi 6 Nisan tarihinde yapılacak.
• 2014 MotoGP sezonu başladı. Katar’da yapılan ilk yarışı son Şampiyon Marc Marquez kazandı, Doktor  lakaplı MotoGP’nin efsane sürücüsü Valentino Rossi ise ikinci sırada damalı bayrağı gördü.
• Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği, nezaket ziyaretlerine devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Lefkoşa İş bankası müdürünü ziyaret eden Yönetim daha sonra Kıbrıs Medya grubunu ve KKTC Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu’nu da ziyaret etti.
• KKTC 2014 Tırmanma şampiyonası başlıyor. Sezonun ilk rallisi değiştirilmiş Kantara etabında yapılacak. Kayıtlar 2 Nisan Çarşamba günü son bulacak.
• Bu yıl 9’uncusu düzenlenecek olan ve her yıl  Almanya’nın Bavyera bölgesindeki Oberstaufen kasabasında başlayıp Ürdün’de sona eren “Dünyanın En Son Otomobil Macera Rallisi” Allgau-Orient Barış ve Dostluk Rallisi, 2014 tanıtım broşürüne ve logosuna, KKKSOK’nün çabalarıyla, KKTC Bayrağı girdi.

Bu yazı toplam 1425 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar