1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Bayram ve ardından…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Pirincin taşı

A+A-

 

Türkiye iki gündür yine kaynıyor.
17 Aralık’tan sonra oldukça kaynamaya başlamıştı zaten…
17 Aralık’taki yolsuzluk operasyonlarının, TC Başbakanı Erdoğan’ın “evdeki paraları sıfırla” şeklinde oğluna direktif verdiği tapelerin yayınlanmasının ardından bir ‘bomba’ daha düştü Türkiye’ye…
Geçen yıl Gezi Parkı eylemleri sırasında evinden ekmek almaya çıkmıştı Berkin… Polisin attığı gaz bombasının fişeğiyle başından yaralanan o zaman 14 yaşındaki Berkin Elvan tedavi gördüğü hastanede 269 gün ölüme direnmişti ancak gücü yetmedi ve 15 yaşında hayata veda etti.
Öldü çocuk yaşta ama ölümüyle Türkiye’yi ayağa kaldırdı Berkin…
Öldüğü gün ve dünkü cenaze gününde her yerde eylem vardı.
Bugün de eylemler sürer mi göreceğiz.
***
Türkiye’de bir kırılma noktası, bir dönüşüm günüydü Gezi Parkı direnişi…
Onun ardından her yer direniş yeriydi artık…
Gezi Parkı’yla başlayan şey, başta yeşili korumaktı, “ben yaparım olur” anlayışına ‘yeter’ demekti, sonradan dönüştü ve insan üzerindeki baskılara artık ‘dur’ demek, birilerinin empoze etmeye çalıştığı yaşam tarzına karşı çıkmak, ve özgür birey olmanın direnişi aldı yerini…
İşte o günlerde de Berkin, başına yemişti gaz fişeğini polisten…
***
O günlerin ardından iktidar savaşları başladı Türkiye’de… Ama bu savaş muhalefetle yaşanmadı. AKP’yi iktidara taşıyan Gülen Cemaati’yle yaşanmaya başlandı.
AKP iktidara gelmiş, Cemaat’in desteğini adamlarını devletin kilit noktalarına yerleştirmekle ödüllendirmişti.
Ancak daha sonra Erdoğan gördü ki Cemaat, iktidarı Erdoğan’a rağmen yürütüyordu. Yanındaki şimdi başını istiyordu. O da Cemaat’e darbe vurmak için büyük oranda Cemaat’in elinde olan dersaneleri kapatmak yoluna gitti.
Kavgalar büyüdü, kilit noktalardaki Cemaat adamları MİT’i karıştırmaya başladı, AKP’yi zora sokacak bir takım belgeler ortaya çıkarmaya başladı. Erdoğan buna karşılık Cemaat’in adamlarını polisten, yargıdan uzaklaştırmaya, görev yerlerini değiştirmeye, sürmeye başladı. Ancak temizle temizle bir türlü bitmedi.
Gülen cevap vermeye devam etti ve sonunda yolsuzluk operasyonu ve tapeler ortaya çıktı.
AKP ve Erdoğan oldukça sallandı. Erdoğan bu kez Gezi’yle başlayan, ardından bambaşka bir kavgadan gelişen Gülen’in darbelerinden kurtulmak için Ergenekon, Balyoz örgüt suçlamalarından içeride yatanları bir bir serbest bırakmaya başladı. Yaklaşan yerel seçimler öncesi iyi bir puan getirecekti Erdoğan’a bu gelişme ama iki gün önce yaşamını yitiren Berkin eylemleri yine başa döndürdü Erdoğan’ın kurtulma çabalarını…
Başa döndürdü çünkü Gezi’de sormuşlardı polisin gaz fişeği atma emrini kimin verdiğini… Erdoğan da “emri ben verdim” demişti kahramanca!
İşte şimdi bu pirincin taşını ayıklayacak.

Bu yazı toplam 1650 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar