1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Polis - sivile devir ve bir anı
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Pazarlık

A+A-

 

Hayaller de olmasa

Bir köşeye çekilip hayaller kurduğunuz olmuyor mu hiç ?  Çok olmuştur.
Örneğin, çok çok zengin olmayı, sıkıldınız mı uçağınıza atlayıp hafta sonunu Rio’da geçirmeyi hayal etmediniz mi ?
Yahut…  Angelina Jolie’nin doğum günü davetine katılmayı, Jennifer Lopez’le dans etmeyi,   İngiltere Kraliçesi ile havadan sudan sohbet edecek, dedikodu  yapacak kadar samimi olmayı hayal etmediniz mi ?
Bir sabah,  ’Kıbrıs sorunu çözüldü’ haberleri ile uyandığınızı… Gece geç saatlere kadar kutlamalar yapıldığını, havai fişeklerle gökyüzünün aydınlandığını…İnsanların sokaklarda birbirlerine sarılarak çiftetelli oynadıklarını hayal etmediniz mi hiç ?

Hayaller olmadan yaşamın tadı olmaz demiş birileri.. Aha size hayali haberler..

• “Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek olan Çetinkaya transfer çalışmaların hızlandırıldı.  Kulüp, Messi, Arda, Ronaldo ve Neymar’ı transfer listesine aldı. Çetinkaya,  hazırlık karşılaşmlarını Manchester United, Barcelona, GS ve FB ile oynayacak.”

• “Ülkemizin Spielberg’i, usta yönetmen Ahmet Beşparmak’ın son filmi ‘Beşparmağın Ortası’,  Oscar ödüllerine beş dalda aday gösterildi.”

• “Müzikçilerimiz , Wembley Arena’da ‘Kuzey Kıbrıs ve Rock’ adlı rock festivaline hazırlanıyor.  İlgili Bakanlığımız da Festival’e katılacak ve yüz bin konuğa ‘Hellim’ ve  “Molohiya’ dağıtacak. ‘Şeftali Kebabı’ için ise çalışmalar devam ediyor…”

•  “K.K.T.C.  ile T.C. arasında ‘Ekonomik  Protokol’  imzalandı. Anlaşmaya göre K.K.T.C.,  sıkıntılarını aşması için Türkiye Cumhuriyeti’ne  1 milyar EURO yardım yapacak….”

• “Emniyet Genel  Müdürlüğü,  suç oranının inanılmaz şekilde düşmüş olması  nedeniyle polis sayısında azaltmaya gidileceğini açıkladı… Bakanlık  açıklamasında  ise, mahkum bulunmaması nedeniyle Merkezi Cezaevi’nin kapatılacağını belirtildi…”

• “Uyuşturucu tüccarları ‘alıcı’ bulamadıklarından,  teker teker  ülkeyi terk ettikleri belirtildi…. Gençlik Örgütleri, ‘ Sadece süt, meyva suyu, dondurma… Uyuşturuculara hayır’ sloganıyla üç yıl önce başlattıkları büyük mücadeleden zaferle çıkmanın mutluluğunu yaşadıklarını açıkladılar.” 

• Yeniden faaliyete geçen “Kıbrıs Türk Hava Yolları’nın bu yıl 50 yeni uçak daha alacağı açıklandı. KTHY yeni yılda,  var olan seferlerine, Hong Kong, Sydney, Rio  ve Johannesburg’a da direkt seferler başlatacak.”

• “Sendiklarımız yayımladıkları ortak bildiride, yeni yılda zam istemediklerini, verilecek artışın  Hükümet tarafından Afrika’daki aç insanlara aktarılmasını istediklerini  açıkladı.

• “Türkiye’den gelecek su ile, Lefkoşa’ya yapay  bir göl için projeler hazırlandığı öğrenildi. Göl çevresinde, marina, plajlar, moteller ve su sporları için kompleksler de bulunacak. ”

• “Dün akşam saatlerinde bir adam,   henüz öğrenilemeyen bir nedenle ‘pitbull’  cinsinden bir köpeği iki yerinden ısırdı.  Ambulansla veterinere kaldırılan köpek yoğun bakıma alındı.  Zavallı köpeğin durumunun ağır olduğu bildirildi.”

-----------------------------------------------------------------------------

Uygun Fıkralar

Uzun süredir evli,  mutsuz bir adam sonunda “Artık ‘ayrılma’ zamanı geldi” diyerek mahkemeye başvurur.  Yargıç önüne çıkarak durumu anlatmaya başlar. Tam bu sırada karısı haykırarak salona girer.  Yargıç “Kim bu kadın ?” diye sorar. Adam “Bu kadın size anlatmaya çalıştığım kadın Sayın Yargıç. Benim karım işte bu” der.
Yargıç, kadını yukarıdan aşağıya uzun uzun süzer, sonra da adama dönerek:
“Sen bu rezil karıyı bunca yıl nasıl çektin ki ?  Bu karıyı bunca yıl, koynuna alıp nasıl yattın ? Hayret doğrusu” deyince. Adam derin bir off çekerek cevap verir. “Sizin karılarınızı hayal ederek Sayın Yargıç”
   

***

Öğretmeni Ali'ye ödev verir. "Gerçek ve hayal arasındaki fark nedir"? araştır oğlum der. Ali eve gider. Babasına sorar. “Baba gerçek ? Nedir hayal nedir ?”
Babası “Git mutfağa annene komşumuz Ahmet bey geldi de”. Ali  gider “Anne
komşumuz Ahmet bey geldi" der. Anne “Hemen al içeri al al” diye cevap verir.
Ali koşarak babasının yanına döner. “Al içeri al al.. dedi Baba" der.

Baba  “Şimdi de ablana git ve Ercan abi geldi de bakalım ?”. Ali koşarak gider ve sorar
“Abla Ercan abi geldi ne yapayım ?”. Ablası da “Al içeri al” diye cevap verir.
Ali babasına döner “Ablam da al içeri al dedi" baba” der.
Babası Ali’ye “Şimdi git kapıya bak Ercan abin ya da Ahmet amcan orada mı ?”. Ali
gider ve döner:  "Yokturlar baba". Baba bunun üzerine,  “Gördün mü oğlum, kapıda kimse yok.  İş bu bir hayaldir işte” der.
Ali sorar “Peki ama baba,  gerçek ne?”
Baba derin bir of çeker ve “Oğlum...  Gerçek olan şu ki, bu evde iki  o...pu var.”
    

***

Temel, eşi, iki oğlu ve annesiyle otururlarken önlerinden 4 kişilik güzel bir araba geçer. Temel hayal kurmaya başlar:
“Böyle bir arabam olsa yeter. Şoför koltuğuna uyurdum. Eve bile gerek olmazdı” der...
Bunu duyan eşi,  “Ben de arka koltukta otururdum” deyince annesi,  “Ben de gelinmin yanında” der. 
Dört kişilik arabada bir koltuk boş kalmıştır. İki oğlan bu koltuk için müthiş bir kavgaya tutuşunca Temel çok kızar...
“Çocuklar hemen arabadan inin”...

Bu yazı toplam 2219 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar