1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Pazar’dan sonra…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Pazar’dan sonra…

A+A-


CTP-BG’nin Kurultay’ında delege, Genel Başkanlığa yeniden Özkan Yorgancıoğlu’nu getirdi.
Getirirken çeşitli mesajlar da verdi. Bu mesajlardan biri de Asım Akansoy’a verdiği oyların fazlalığında kendini bulan ‘katılımcı yönetim’ mesajıydı. Çünkü Akansoy bu katılımcılığı Kurultay öncesi röportajlarında, çeşitli demeçlerinde dile getirmişti ve Kurultay konuşmasında da tekrarlamıştı.

555 oyla seçimi alan Yorgancıoğlu’nun karşısında 442 gibi önemli bir oy sayısına ulaşan Akansoy’un bu yola çıkışında ve söylemlerinde destek bulduğu belirlenmiş oldu.

Şimdi yeniden Hükümet işlerine daha rahat bir şekilde dönecek olan Özkan Yorgancıoğlu’nun parti içindeki çatışmaları unutmaması gerekiyor. “Nasıl olsa Kurultay yapıldı, ben yeniden başkan seçildim, her şey tamamdır” gibi bir yanılgıya düşmesini beklemiyorum.

Özellikle ilçe yönetimleri ve belediyeler arasında var olan sorunu, çatışmayı bir an önce bitirmesi ve yerel seçimlere CTP-BG’nin sorunsuz gidebilmesi lazım.

Bu sorun uzun yıllardır var ama bu uzun yıllar boyunca sorunun çözümü için önemli bir girişimin yapıldığını söylemek doğru olmaz. Sorunlar kilim altına atıldı ve görmemezlikten gelindi. Kurultay’a giderken de bu çatışma devam etti. Sonuçta ortaya çıkan birbirine yakın oylar aslında CTP’lilerin sorunları bitirmek gerektiğinin bir de mesajıydı diye düşünüyorum. Oylar açıklandıktan sonra verilen ‘birlik, mücadele, dayanışma’ mesajı bundan sonraki günlerde tüm parti geneline yayılmalı ve kişisel çatışmalara dönen sorunun bir an önce bitirilmesi gerekli.

Bunun için de yeniden güven oyu verilen Özkan Yorgancıoğlu’na çok büyük iş düşüyor.
Kurultay boyunca görülen ve eleştirilere neden olan bir konu da coşkunun olmamasıydı. Bunu ‘bıkmışlık’ olarak görmek mümkün ama herhangi bir tarafın ortaya koyacağı coşku, istenmeyen gerginliğin ortaya çıkmasını tetikleyebilirdi.

Bu coşkusuzluk organize değildi belki ama delegenin kafasında kendiliğinden oluşan bir ‘sakinlik’ çağrısı vardı sanki… Demokrasi ve katılımcılık örneği verilerek delegeler salona gittiler, oylarını verdiler ve bundan sonrası için iki adaya ve taraflara gerekli mesajları verdiler; “Dinginlik içinde parti içi sorunlarımızı çözelim ve Hükümet çalışmalarına ağırlık verelim.”

CTP-BG bir kez daha örnek bir Kurultay süreci ve Kurultay günü yaşadı ve o süreç, o gün bitti. Şimdi sorunların çözümü ve icraat vakti.

Bu yazı toplam 1432 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar