Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Pasaport

A+A-

Devlet yaptığı hatanın cezasını vatandaştan alıyor.
Bunun örneği kendi başıma geldi, onun için yazıyorum.
Kızım Muhaceret Dairesi’nin verdiği pasaportla birkaç yıldır yurt dışına çıkmaya çalışıyor.
Daha doğrusu Türkiye’ye girmeye çalışıyor, çünkü KKTC pasaportuyla başka yere gidemiyoruz zaten bildiğiniz gibi… Ancak sözünü ettiğim Muhaceret Dairesi’nin verdiği pasaportla Türkiye’ye girmek bile sorunlu oldu.
Neden?
Çünkü pasaport numarası Libyalı bir ‘terörist’in pasaport numarasıyla çakıştığı için her pasaport kontrolünde kızım kenara alındı, bekletildi ve herhangi bir özür bile dilenmeden “tamam gidebilirsin” dendi.
Yolculuk aktarmalı bir uçuşsa diğer uçağı kaçırabilme ihtimali de çok mümkün çünkü oradaki polis bu derdinizi dinleme zahmetine bile girmiyor.
İlk yolculuktan sonra geldik, Muhaceret Dairesi’ne başvurduk.
“Böyle de böyle” dedik, derdimizi anlattık, “pasaportu bize değişin” dedik.
“Olmaz” dediler, “size bir kâğıt vereceğiz, bu pasaportun bizim tarafımızdan verildiğini yazacağız.”
“İyi de zaten elimizdeki pasaportta da sizin isminiz, mühürünüz, ambleminiz, devletin logosu var. Aynısını yazacak bir başka kâğıdın ne anlamı var” dedik.
“Ama böyle” dediler, “böyle yapabiliriz.”
“İyi” dedik, o kâğıdı da aldık. Türkiye’ye diğer girişlerde de aynı sorunu yaşadı kızımız… Terörist muamelesi gördü, kenara çekildi, bekletildi, bir grupla birlikteyse gruptan alındı, ayrı tutuldu.
Son olarak yine gittik Muhacerete…
“Pasaportunuz da, kâğıdınız da bir işe yaramıyor” dedik.
“O zaman pasaportu değişelim” dediler.
Daha önce niye değişmediniz o zaman?
“Yeni pasaportun ücreti bu kadar” dediler.
“Hata sizin, hatanız yüzünden her çıkışında sorun yaşayan kızımız… Şimdi sizin hatanızı paramızla mı düzelteceğiz?”
“Ama öyle” dediler.
Parayı ödedik, yeni pasaport çıkardık, henüz denemedik ama yakında yine yolculuk var, umarım bu kez de başka bir “terörist” numarası çıkmaz.
Olay böyle… Ancak bu olay yaşanırken Muhaceret Dairesi’nden ne bir özür dileme cümlesi duyduk, ne de bir “kusura bakmayın, size böyle bir sorun yaşattık, hata bizim, yeni pasaport devletin yükümlülüğüdür” gibi olması gereken bir yaklaşım gördük. Dediğim gibi suçlu vatandaşmış gibi tekrar paramız da alındı.
KKTC’nin bir resmi dairesinde yaşanan herhangi bir olay… Eminim ki başkalarının da başına aynı şey gelmiştir. Bir daha olmaması için buraya yazma gereği duydum. Eğer öyle bir olay olursa da devlet kendi hatasını, suçunu kabul etmeli, bunun cezasını vatandaşa ödetmemeli.
Ancak dediğim gibi bir “özür” kelimesi belki de bu sayfaya bu olayın taşınmasını da engelleyebilirdi.
Buradan İçişleri Bakanımızın dikkatine getirmiş olalım. Hatta oraya gitmeden belki Daire Müdürü’nün ilgisini çeker de yapılması gerekenler yapılır.

Bu yazı toplam 1664 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar