1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Vadilili “kayıp” Andreas Pulaidis’ten geride kalanlar, Lapta-Karava’da bir toplu mezarda bulundu…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Parisinos’ta daha gömü yerleri olduğunu nenem anlatırdı…”

A+A-

Kıbrıs: Anlatılmamış Öyküler…

Caramel_cy@yahoo.com

*** OKURLARIMIZ BİLDİKLERİNİ PAYLAŞMAYA DEVAM EDİYOR…

Bir okurumuz konuşmacı olarak katıldığımız bir etkinlik ardından bizi bularak şunları paylaşmak istediğini söyledi:

“Biz Parisinos bölgesinde yaşarız Lefkoşa’nın… Hani iki farklı kuyuda bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in bulunduğu bölge…
Nenem şimdi çok yaşlıdır ve aklı gider gelir… Ama henüz sağlıklıyken bize çok anlatırdı 1963 çatışmaları ardından bu bölgede olup bitenleri… O günlerde bazı Kıbrıslıtürkler’i alıp bu bölgeye getiren ve öldürenler, bunu övünerek anlatırlarmış. Hatta bir keresinde nenem bir komşunun evindeyken bu katillerden biri gene övünmeye başlayınca dayanamamış ve elindeki kahve fincanını o adama fırlatmış…
Nenemin bize söylediği, yalnızca o iki kuyuda değil, başka gömü yerleri de olduğu fakat üstüne bir ev yapıldığı şeklindeydi… Gene bu bölgede yani… Bu konuda araştırma yaparsanız, belki bir sonuca ulaşabilirsiniz…”
Okurumuzun sözünü ettiği Parisinos bölgesinde başka gömü yerlerinin de bulunabileceği bilgisi bize ısrarla gelen bilgiler arasındaydı. Bu okurumuzun anlattığı gibi, bu bölgede bulunan bir eve işaret eden bazı bilgiler de gelmişti. Bir okurumuz da, yine bu bölgede bulunan bir infaz yerini bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişti ancak yapılan bu infaza kazara tanık olan – bunu bu sayfalarda yazmıştık – bu görgü tanığı, onların o noktada bir kuyuya gömülmüş olabileceklerini düşünmekteydi ve olası gömü yerini de Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişti. Fakat bundan yüzde yüz emin olamıyordu. Bu noktada herhangi bir kazı yürütülmüş değil henüz.
Kıbrıslırum okurumuza, bizimle bu bilgileri paylaştığı için sonsuz teşekkürler. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımı da isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni aramaya davet ediyorum. Kıbrıslırum okurlarım için CYTA numaram 00 357 99 966518’dir.

 

“Haspolat bölgesinde Armutlu Bahçe’yi kontrol edin…”

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:
“Haspolat bölgesinde (Mia Milya) 1974’ten hemen sonra “Armutlu Bahçe” diye bilinen bölgeyi toplu gömü yerleri bulabilmek amacıyla lütfen bir kontrol ediniz.
Ben bu bilgiyi ….. köyünden ….. isimli şahıstan aldım. Bu şahıs, o günlerde oradaydı ve “Armutlu Bahçe”ye toplu gömüler yaptığından bahsetti bana… “Armutlu Bahçe” denilen yer, sanırım şimdi askeri bölge içerisindedir. Eğer bu adamla konuşabilirseniz, belki size daha ayrıntılı bilgi verebilir…”
Bu okurumuza verdiği bu bilgiler için sonsuz teşekkürler. Bu konuda yürüttüğümüz araştırmada, “Armutlu Bahçe” diye bilinen bölgenin Kıbrıslırum Adonis Theoharidis’e ait Mia Milya’daki bahçeler olabileceğini öğrendik. Ancak bu konuda kesin emin değiliz. Araştırmalarımızı sürdürüyoruz.
Okurlarımıza çağrımızdır: 1974’te Haspolat’ta (Mia Milya) bulunmuş olan okurlarımız eğer böyle bir olay veya “Armutlu Bahçe” diye bir yer hatırlıyorsanız,  isimli veya isimsiz olarak lütfen beni arayınız. Telefon numaram 0542 853 8436’dır.  Okurlarımız dilerlerse 22-83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı da isimli veya isimsiz olarak arayarak bilgi verebilirler.

 

“Kambilli’de yaşanan olayın aynısı Konedra’da da yaşandıydı…”

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:
“Bugün yazdığınız Kambilli’de (Hisarköy) olayın aynısı Konedra’da da olmuştu. Ayharida yoluna yanlışlıkla arabasıyla giren bir Kıbrıslırum yakalanarak Konedra’da karargahın karşısında bir garaja kapatılmıştı.
Garajın kapısı tahtaydı ve kapısında bir mücahit beklerdi. Biz o zaman çocuktuk ve kapıda beklerdik acaba içeriyi görebilir miyiz diye… Yanlışlıkla Ayharida yoluna arabasıyla girerek yakalanan bu Kıbrıslırum’u ikinci harekatın ikinci günü vurmuşlar. Ancak onu nereye gömdüklerini bilmem. Sadece sorduğumda onun vurulup öldürüldüğünü söylemişlerdi…”
Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımı, isimli veya isimsiz olarak beni 0542 853 8436 numaralı telefondan aramaya davet ediyorum.

 


“Omorfo’da portokal bahçesinde 12 yaşında bir çocuk öldürüldüydü…”

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:
“Sevgili Sevgül Hanım, kaç zamandır aklıma takıldı. Ben 1985 yılında …. Köyünde öğretmenlik yapıyordum. …… Bey de müdürümüzdü… Bu müdürümüz şu anda ….. köyünde yaşar, hayattadır.
Bir gün konu açılmış ve adam ağlayarak bana bir olay anlatmıştı. 1974 savaşında …. Bey, Türkiyeli askerlere yol gösterir, rehberlik yaparmış. Omorfo’da bir portokal bahçesinde 12 yaşlarındaki bir Kıbrıslırum çocuğa rastlamışlar. Çocuk çok korkmuş… Ağlarmış… Çocuk arkasını dönünce onu vurmuşlar.
Hikaye ne kadar doğrudur bilmem ama adam bana bunu anlatırken ağlardı. Ve ben bunu duyduğum günden beri huzursuzum. Bana bunu anlatan ….. Bey hala hayattadır. Lütfen gidip onunla konuşun… Ona bir sorun…”
Bu okurumuza paylaştığı bu bilgiler için sonsuz teşekkürler…

Bu yazı toplam 1365 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar