1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kayıp Fetine ve kayıp halam Emine…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Pareklişa’da kazılara devam

A+A-

***  KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu kazılar devam ederken, Dohni-Zigi ve Mari’den alınarak iki otobüsle götürülen ve “kayıp” edilen Kıbrıslıtürkler’den ikinci otobüste bulunanların gömüldüğü Pareklişa’da kazılar devam ediyor. Pareklişa’da ikinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar olduğu sanılan kalıntılara ulaşılırken, bu alanda şu ana kadar dokuz “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulundu. Kazılar yoğun biçimde devam ettiriliyor.
Birinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar geçmiş yıllarda yürütülen kazılarda Yerasa’da bulunmuştu.
Pareklişa’da birkaç yıl önce yürütülen bir kazıda üç-dört metre derinlikte ikinci otobüste bulunduğu sanılan ondört “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmıştı. Şimdi aynı kazı alanında, 20-30 metre ileride ikinci otobüste bulunan diğer “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlara ulaşılmaya başlandı.
Pareklişa’daki kazı alanı, aslında bir taş ocağının tam ortasında bulunuyor. Taş ocağında çalışanların yıllar önce ikinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in kalıntılarını tesadüfen buldukları ve bunları az ileriye iterek, çalışmalarını sürdürdükleri tahmin ediliyor. Bu alanda herhangi bir “boşaltma işlemi” yapılmadığı, edinilen izlenim… Başlangıçta Pareklişa’daki toplu mezarın boşaltılarak “kayıplar”dan geride kalanların bilinmeyen bir noktaya götürüldüğü yönündeki izlenimin yanlış olduğu yavaş yavaş böylece ortaya çıkıyor.
Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde de sürdürdüğü kazılar devam ediyor. Lefkoşa’da hapishane arkasında askeri bölgede yürütülen kazılarda henüz herhangi bir ize rastlanmazken, Ozanköy’de (Kazafana) iki “kayıp” şahıstan geride kalanların bir inşaat esnasında ortaya çıkmasından sonra başlatılan kazı da sürdürülüyor. Bu alanda daha önce de birkaç kez kazı yapılmıştı.
Angastina’da (Aslanköy) üç “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunmuş olduğu kazı da genişletilerek sürdürülürken, Kalkanlı’da (Kapudi) başlatılmış olan kazı sürdürülüyor. Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazı ekibi Güngör’de (Kutsovendi) yeni bir kazı başlattı.  Boğaz’da beş “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanların bulunduğu bir gaminide sürdürülen kazı ise sona yaklaşıyor.
Sinde (İnönü) dışında ise bir okurumuzun göstermiş olduğu bir kuyu kazısında sona yaklaşılırken, aynı alanda bir diğer kuyunun daha kazılması bekleniyor.
Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara kolay gelsin diyoruz. Pazartesi devam edecek...

Bu yazı toplam 1433 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar