1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Pareklişa’da 33 “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Pareklişa’da 33 “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

Dohni ve Zigi’den (Taşkent ve Terazi) “kayıp” edilen ikinci otobüsteki Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar, Pareklişa’daki toplu mezardan çıkarılmaya devam ederken, bu toplu mezarda bulunan “kayıp” sayısı 33’e yükseldi…

Leymosun yakınlarındaki Pareklişa bölgesinde bir taş ocağında yürütülen kazılarda 33 “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı. Pareklişa’daki kazıda Dohni ve Zigi’den (Taşkent ve Terazi) alınarak “kayıp” edilen ikinci otobüste bulunan Kıbrıslıtürkler’den geride kalanları bulmak için kazı yürütülüyor…  Başlangıçta buradaki toplu mezarın boşaltılarak başka, bilinmeyen bir noktaya taşındığı yönünde kuşkular dile getirilmişse de, sonuçta bu toplu mezarın yerinden kaldırılmadığı ve boşaltılmadığı, ikinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların bu toplu mezarda olduğu anlaşıldı. Elbette kimlik tespiti için DNA testleri gerekiyor ancak eldeki tüm bilgiler Pareklişa’daki toplu mezarın ikinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in gömüldüğü yer olduğuna işaret ediyor.

BİRİNCİ OTOBÜSTEKİ “KAYIPLAR” HAZİRAN’DA DEFNEDİLECEK

Öte yandan birinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den bir kısmının Haziran ayı başlarında Taşkent’te (Vuno) yaptırılan şehitliğe defnedilmesi için çalışmaların devam etmekte olduğu öğrenildi. Birinci otobüste bulunan bazı “kayıplar”dan geride kalanlar, daha önce yapılan çeşitli cenaze törenleriyle çeşitli bölgelerde defnedilmişti. Son olarak Terazili (Zigi) altı “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar Mağusa Canbulat Şehitliği’ne defnedilmiş, bu cenaze törenine ilk kez çok kalabalık bir Kıbrıslırum barışsever grubu da katılmış, cenaze töreninde “kayıp” eşinden geride kalanları defneden Leyla Kıralp tek konuşmayı yaparak barış mesajı vermişti.

YAĞIŞLAR KAZILARI ETKİLEDİ

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanların aranmakta olduğu kazılar, yoğun yağışlardan etkilendi. Geçtiğimiz Cuma günü hemen hemen tüm kazı yerleri çamur içinde kalınca, ancak iki noktada kazı yürütülebildi. Bunlardan birisi Akdeniz’de (Aya İrini), ötekisi de Afanya’da (Gaziköy) sabır ağaçları çevresinde yürütülen kazılardı. Diğer tüm kazılara Cuma günü ara verildi. Ancak hava ve arazilerin durumuna göre bugün kazılara devam edilebilecek.

Bu yazı toplam 1755 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar