1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Baf çarpışmalarının 1964 yılında da, 1974 yılında da şahidiyim...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Pareklişa’da 30 “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

Kayıplar Komitesi tarafından Leymosun yakınlarındaki Pareklişa’da bir taş ocağında yürütülmekte olan toplu mezar kazısında 30 “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.

Toplu mezardan çıkarılmakta olan “kayıplar”ın, Dohni ve Zigi’den (Taşkent ve Terazi) alınarak “kayıp” edilen ikinci otobüste bulunan Kıbrıslıtürk “kayıplar” olduğu tahmin ediliyor ancak son sözü yine de DNA ile kimliklendirme söyleyecek.

Kayıplar Komitesi, Alsancak’ta (Karava) yeni bir kazı başlatırken, Akdeniz’de (Aya İrini) başlatılmış kazı da devam ediyor.

Haspolat’ta (Mia Milia) beş “kayıp Kıbrıslırum’dan geride kalanların bulunduğu kazı bir dere yatağında devam ederken, yine Haspolat’ta (Mia Milia) dört “kayıp” şahsın aranmakta olduğu bir diğer kazı da sürdürülüyor.
Tekke Bahçesi yakınlarında bir görgü şahidinin göstermiş olduğu alanda da kazılar devam ediyor. Bu alana gerek 1963, gerekse 1974’te bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömüldüğü yönünde görgü tanıkları bulunuyor ancak bölgeye Vakıflar İdaresi tarafından pek çok bina inşa edilmiş olması, buraya gömülmüş “kayıplar”dan geride kalanların inşaatlar esnasında yok edilmiş olabileceği kuşkusunu da doğuruyor. Nitekim Tekke Bahçesi yanındaki bir kahvehane inşaatı esnasında bazı “kayıplar”dan geride kalanlar açığa çıkmıştı ancak bu kalıntıların oradan alınarak ne yapıldığı bilinmiyor.

Omorfo’da ise Kalkanlı (Kapudi) yolunda beş “kayıp” şahıstan geride kalanların arandığı yeni bir kazı başlatılırken, Gaziköy (Afanya) dışında da sabır ağaçlarının olduğu bölgede yeni bir kazı yapılıyor.
Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1476 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar