1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Larnaka’da “kayıplar”ın izinde… 1
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Pareklişa’da 29 “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı… Tekke Bahçesi yakınında yeni kazı…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin Leymosun yakınlarında Pareklişa’da bir taş ocağında yürütmekte olduğu ve Dohni ile Zigi’den alınarak “kayıp” edilen ikinci otobüsteki Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar olduğuna inanılan 29 “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı.

Dohni ve Zigi’den (Taşkent ve Terazi) alınarak “kayıp” edilen birinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar yine Leymosun yakınlarındaki Yerasa maden ocağı yakınlarında bulunmuştu. İkinci otobüs için ise uzun bir arayış ardından Pareklişa’da yürütülemekte olan kazılarda şu ana kadar 29 “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. İkinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in Pareklişa’ya gömülmüş olduğu tahmin ediliyor ancak bu “kayıp” şahısların kim olduğunu yüzde yüz bir kesinlikle söyleyebilmek için yapılacak DNA testlerinin sonuçlarını beklemek gerekiyor.

Pareklişa’daki kazı, Kıbrıs’ın güneyinde yürütülmekte olan tek kazı – bu kazıda iki kazı ekibi birleştirilerek tek ekip halinde çalışıyor ve yoğun biçimde kazıya konsantre oluyorlar çünkü kazı yapılan bu yer, halen çalışmakta olan bir taş ocağı – bir yandan taş ocağı çalışırken, öbür yandan da bu toplu mezar kazısı devam ediyor.
Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıs’ın kuzeyinde yürüttüğü kazılar da sürüyor. Girne futbol stadyumu yakınındaki kazı sürdürülürken, Tekke Bahçesi yakınında bir diğer kazı da devam ediyor. Tekke Bahçesi yakınındaki bu olası gömü yeri hakkında iki farklı görgü şahidi bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine bilgi vermişti. Vakıflar İdaresi ya da “Evkaf” uzun yıllar önce bu bölgeye inşaatlar yaptırırken, bazı “kayıplar”dan geride kalanların bulunduğu da anlatılıyor ancak bu kalıntıları Vakıflar İdaresi’nin ne yaptığı hakkında konuşan yok.  Bu da Kayıplar Komitesi’nin işini zorlaştırıyor. Tekke Bahçesi şehitliğine gömüldüğü bilinen bazı Kıbrıslıtürk “kayıplar” için kazı yapılması için ise “izin” bekleniyor. Geçtiğimiz Cumartesi günü Kayıplar Komitesi’nin Lefkoşa’da, ara bölgede, Goethe Enstitüsü’nde düzenlediği “Kayıplarımızın İzinde” başlıklı etkinliğe katılan bazı Kıbrıslıtürk “kayıp” yakınları da Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk yetkililerinden gerek Tekke Bahçesi şehitliğinde bulunan “meçhul” mezarların, gerekse Ayvasıl (Türkeli) mezarlığı dışındaki olası gömü yerlerinin kazılmasını talep etmişlerdi. Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk yetkilileri ise “kayıp” yakınlarına bu kazılar için “izin” beklediklerini belirtmişlerdi.

Kayıplar Komitesi’nin Mia Milya’da (Haspolat) arıtma tesisi yakınında yarım kalmış bir kazıyı devam ettirdiği de öğrenildi. Yine Mia Milya’da (Haspolat) beş “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazı da genişletilerek sürdürülüyor.

Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü bir diğer kazı Omorfo’da bir portokal bahçesi içerisinde devam ederken, Sinde’de de (İnönü) 40 dönümler mevkiinde bir okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğu bir kuyuda kazılar sürdürülüyor.

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1620 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar