1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Pareklişa’da 17 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Pareklişa’da 17 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde, iki toplumlu kazı ekipleriyle yürütmekte olduğu kazılara devam ediliyor.
Dohni-Zigi ve Mari’den alınarak “kayıp” edilen ikinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların bulunduğu Pareklişa kazısı da devam ediyor. Şu ana kadar 17 “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor. Leymosun yakınlarındaki Pareklişa’da bir taş ocağında yürütülmekte olan kazıda ikinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlara ulaşılması, moralleri yükseltiyor çünkü uzun süre bu gömü yeri aranmış, bulunamamış ve en sonunda Pareklişa’da daha önce kazı yapılan bir noktanın yakınlarında olduğu anlaşılmıştı. Birinci otobüste bulunan “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar gene Leymosun yakınlarındaki Yerasa’da bir maden ocağı yakınlarında bulunmuştu.
Fota’da üç “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunmuş olduğu kazı, genişletilerek devam ederken, hafta içinde genişleme yapılan alanda bazı kalıntılara ulaşıldığı öğrenildi.
Abohor’da ise (Ebicho) eski çöp alanında havara çukurunun bulunduğu bölgede yeni bir kazıya başlanmış bulunuyor. Bu havara çukuruna 1974’te savaşta öldürülmüş olan 8-10 “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülmüş olduğu yönünde bazı görgü tanıkları bilgi vermişti.
Abohor’da aynı alanda ikinci bir havara çukuruna 1974’te iki “kayıp” şahsın gömülmüş olduğu yönünde de bir okurumuz bizi, biz de Kayıplar Komitesi yetkililerini bilgilendirdik.
Kayıplar Komitesi’nin diğer kazıları da kesintisiz biçimde sürdürülüyor…
Taşkent’te (Vuno) kazı herhangi bir ize rastlanmadan sona ererken, Ozanköy’de (Kazafana) iki “kayıp” şahıstan geride kalanların bir inşaat alanında bulunduğu kazı da sürdürülüyor.
Sinde’de (İnönü) kuyu kazısı da sona ermek üzere – bu alanda iki kuyu kazısı yapılmış, kuyularda herhangi bir ize rastlanmamıştı. Yaşlı bir okurumuz bu iki kuyudan birisine bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olabileceği yönünde duyduklarını bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine aktarmıştı.
Lefkoşa’da hapishane arkasındaki kazı da sürdürülüyor ve bir diğer kazı da Göçeri’de (Bilelle – Pileri) devam ediyor. Billele’deki kazıda daha önce bir “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu bir alan genişletilerek kazılıyor.
Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza ve şirocularımıza “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1682 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar