1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Paralimni’de üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Paralimni’de üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

Paralimni’de bir Kıbrıslırum okurumuzun bize, bizim de Kayıplar Komitesi yetkililerine üç yıl önce göstermiş olduğumuz kuyuda yürütülen kazılarda üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Kayıplar Komitesi kazı ekibinin yürütmekte olduğu kazı devam ederken, kuyuda başka “kayıplar”ın bulunup bulunmadığı önümüzdeki günlerde anlaşılacak. Kıbrıslırum okurumuz Mart 2012’de bize bu alanı göstererek bu kuyuya 1964 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in öldürülerek gömüldüğünü anlatmış, bize bu bölgede kuyuları gösteren bir de harita vermişti. Aynı gün biz de bu alanı, Kıbrıslırum okurumuzun anlattıklarını ve haritayı Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerine sunmuş, bölgede birlikte inceleme yapmıştık.

Kayıplar Komitesi Baf Piskobusu’nda da bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu kazıyı sürdürüyor.

Lapta’da “Celebrity” diye bilinen askeri bölgede iki “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Kazı iki kazı ekibiyle birlikte yürütülüyor.

Minareliköy’de (Neahorgo Kitrea) bir mandrada yeni bir kazı başlatıldı. Bu mandrada yaşlı bir karı kocanın öldürülmüş olduğu yönünde bir okurumuzun anlattıklarından hareketle Kayıplar Komitesi bu alanda kazı başlattı.

Ağırdağ-Boğaz’da ise bir evin avlusunda bulunan yüzme havuzunun altında bir “kayıp”tan geride kalanlar çıkarılmaya devam ediliyor. Bu alana bir “kayıp” şahıstan geride kalanların gömüldüğüne görgü tanıklığı eden bir şahidi, bir “kayıp” yakınıyla birlikte Kayıplar Komitesi yetkilileriyle buluşturmuş ve bu alanın araştırılmasını istemiştik. Nitekim bir süre sonra başlayan kazılarda bir “kayıp”tan geride kalanlar dağınık biçimde bulunmaya devam ediyor.

Paşaköy’de (Aşşa) bir kuyu kazısını tamamlayan Kayıplar Komitesi, Alayköy’de de (Yerolakko) Türkiye’den getirilecek su için yapılan borulara yönelik kazılar esnasında açığa çıkan “kayıplar”dan geride kalanların bulunduğu kazıyı da sürdürüyor. Askeri bölge içerisinde yürütülen bu kazıda şu ana kadar üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor.

Kufez’de ise (Çamlıca) iki “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanların aranmakta olduğu yeni bir kazı başlatıldı. Daha önce bu alan yakınlarında Kayıplar Komitesi 2005 yılında kazı yürütmüştü. Bir okurumuz bu bölgede baba-oğul iki “kayıp” şahsın olası gömü yerini de göstermişti. Kazı bu alanda genişletilerek ve yeni bilgiler de değerlendirilerek sürdürülüyor.

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz…

Bu yazı toplam 1437 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar