1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Paradan vergi ve biz
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Paradan vergi ve biz

A+A-


Rum tarafı ekonomik krize girdikten sonraki en zor günlerini yaşıyor. Bankalarda hesapları olanlar için daha da zor günler bu günler… Euro Grubu ve Troyka bankalardaki mevduatlardan vergi alınmasıyla ilgili bir kararı Anastasiadis’in yeni hükümetine aldırırken Anastasiadis de göreve gelir gelmez zor günleri yaşamaya başladı ve halkın ilk tepkilerini de aldı.
Aslında bu uygulama Hristofyas tarafından da kabul edilmiş, hatta kararı alınmış ama seçim arifesinde uygulanmamıştı.
Bu tasarıyla mevduatların %10’a kadar olan kısmının vergi kapsamına alınması, tıraşlanması istenirken ATM’lerden para çekme işlemleri de durduruldu ve mevduatlara bir yerde kilit vuruldu. Mevduat sahiplerinin tepkisi gecikmedi, eylemler başladı, dozerle bankaya girenler bile oldu. Dün yeni bir açıklama yapıldı ve karara biraz yumuşama getirildi. 100 bin euro’nun altında mevduatı olanlara %0’a yakın vergi alınacağı açıklandı.
Kararın biçimi ne olursa olsun, bu karar önceki dönemden vardı ancak dediğimiz gibi uygulanmamıştı. Uygulamak Anastasiadis hükümetine kaldı. İktidara gelir gelmez de böyle bir karar almak zorunda kaldı Anastasiadis.
Dün Meclis’te tasarının görüşülmesi bekleniyordu ama toplantı bugüne ertelendi. Bu gibi kararlara, uygulamalara pek alışık değil Rumlar… Şimdiye kadar bir eli yağda, bir eli balda yaşamış gibiydiler. Hatta biz de bu yaşamla ilgili haberleri çok yaptık ama ne yazık ki önlemsiz, öngörüsüz yaşamak mümkün değil. Krizleri, parasızlığı çok yaşamış bir toplum olarak şimdi yanımızdaki insanları biz daha çok anlarız ama o kadar… Çözüm yine onlarda. Bu uygulama da çözümün bir bacağı olabilir. Ve önümüzdeki günlerde Kıbrıslırumları daha da zorlayacak kararların alınması beklenebilir gibi görünüyor.


//////////////////////
 

İcraat!

İlkay M. Genç Ltd’in Genel Müdürü Mustafa Genç, ülkede eleman sıkıntısı yaşandığını, yetiştirilen elemanların da kamuya gittiğini söylüyor. Gazetemizde yayınlanan Ekonomi Sohbetleri’nde sevgili Dilek Öncül’ün sorularını yanıtlayan Genç, “Eleman sıkıntımız var. Yetiştirdiğimiz elemanlar da kamuya gidiyor. İktidardaki partinin kurultay seçimlerinde, bir iki personelimizi kamuya kaptırdık. Maalesef yetkililer, başta da Başbakanımız diyor ki işsiz kişileri aldık ama hayır bizim yanımızda çalışan ve işte annesi-babası veya kayınpederi, ailesinden birisi ilgili köyün veya bölgenin delegesidir diye işe alındılar. Siz personelinize eğitim veriyorsunuz, bir şirkete alışma süreci var, müşteriyi tanıma süreci var ama personel böyle bir imkanı buldu mu daha düşük maaşa da olsa Devlete gidiyor. Niçin? Çünkü iş yapmadan oturuyor.”  şeklinde konuşuyor. İşte Başbakan’ın ve partisinin ülke için yaptığı icraat.

///////////////////

Siyaset

İnsanımız siyasetle artık bireysel olarak kendisiyle ilgili bir artı getirecekse ilgilenir oldu. Bunun dışında siyaset pek ilgisini çekmiyor. Örneğin Kıbrıs sorunuyla ilgili gelişmeler onu pek ilgilendirmiyor çünkü bireysel olarak kendisini ilgilendirmediğini düşünüyor. Hükümetin günlük olarak izlediği politikalar, icraatlar, açıklamaları pek ilgi uyandırmıyor. Hangi bakanın ne yaptığı veya yapamadığı, meclisin toplanıp toplanamadığı, yasaların çıkıp çıkmadığı vatandaşın pek umurunda değil.
Varsa yoksa kendisi… Gerçi şimdi o da yok ama “maaşlara zam var mı, yok mu?” konusunun dışında başka konu yok onun için… Şimdi bir de delege olma telaşı!..
Abarttım mı bilmiyorum ama genel durum ne yazık ki bu.

Bu yazı toplam 1666 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar