1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Paket ve and
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Paket ve and

A+A-

 

Türkiye hükümeti AKP’nin, ülkemizde dayatmacı zihniyetle yaptırmaya çalıştıklarının dışında kendi ülkesinde takdir toplayacak çalışmalarını da yadsımamak gerek.
Burada muhalefete rağmen camileri artırırken, ilahiyat kolejleri açtırırken, ihaleleri yandaşlarına verdirirken daha önce de yazdığımız gibi Türkiye’de ortaya koyduğu alt yapı çalışmaları, sağlık sistemindeki düzenlemeler gibi çalışmalar halkı tarafından beğeniliyor.

Ve şimdi de bir demokratikleşme paketi açıklandı. TC Başbakanı Erdoğan açıkladı, çeşitli kesimlerden olumlu-olumsuz tepkiler geldi.
Meclisteki muhalefet partilerinin tümü paketi olumsuz karşıladı. Bazı sivil toplum örgütleri ve köşe yazarlarının ağırlıktaki görüşü yeterli olmasa da olumlu bir adım olduğu yönünde…

Benim düşüncem de gecikmeli de olsa arkasının da geleceği söylenen paket için destek verilmesi gerektiğidir. Seçim barajıyla ilgili seçenekler vermesi, partilere devlet yardımındaki oy oranının %7’den %3’e düşürülmesi, bazı azınlıklara bir kısım açılımlar getirilmesi, herkese siyasi partilere üye olabilme hakkı verilmesi, nefret suçlarına verilen cezaların artırılmasıyla ırkçılık, cinsiyet ayrımcılığı gibi görüşlerin disiplin altına alınmaya çalışılması, sembolik de olsa güzel bir adım olan öğrenci andının kaldırılması…

Hani çocuklarımızın her sabah okullarda okudukları “Türküm, doğruyum, çalışkanım, yasam….” andı. Oysa ki bizim okullarımızda da eskiden olduğu gibi şimdi daha da artan bir oranda Türk olmayanlar var. Kürtler, Romenler, İngilizler, Ruslar, Afrikalılar… Düşünsenize başka milletlerden çocuklar her sabah “Türküm, doğruyum…” diye and içiyor. Büyük bir işkenceydi, şimdi kalkıyor. Tabii Türkiye için, bizde henüz bir açıklama yok. Ama kitaplarına, öğretmenine, sistemine kadar her şeyiyle uyum gösterdiğimiz eğitim sistemimizde bizim de beklentimiz olumlu bir adım olan bu adımın burada da atılması.

Tabii bunu yaparken uyumumuzu devam ettirmek için! de sevgili Mehmet Ekin Vaiz’in geçen günkü duvarı gibi başka bir biçim geliştirmeyelim! “KKTC Milli Eğitim Bakanlığı: Sevgili öğrenciler, TC Demokratik paketi ile birlikte andımız artık uygulamadan kalkmıştır, okula girerken bir besmele çekmeniz yeterlidir.”
Böyle bir biçim seçer ve ardından da “oralarda bulunmamız lazımdı, besmeleyi başkalarının çekmesine izin veremezdik” de diyebiliriz pekalâ!..

Bu yazı toplam 1594 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar