1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. Öyle bir ülke düşünün ki…
Zeki Kayalp

Zeki Kayalp

Öyle bir ülke düşünün ki…

A+A-

Öyle bir ülke düşünün ki, hiç bir siyasi partinin 3 sayfalık spor politikası yok.

Öyle bir ülke düşünün ki, spor bakanı yok.
Öyle bir ülke düşünün ki, sporla ilgili dairelerdeki bürokrat değişikliği topaçtan hızlı.
Öyle bir ülke düşün ki, sportif faaliyetler dibe vurmuş.
Öyle bir ülke düşün ki, altyapı diye adlandırılan okul sporları bitme noktasına gelmiş.
Öyle bir ülke düşünün ki, liselerde beden eğitimi dersine çıkacak öğrenci bulunamıyor.
Öyle bir ülke düşünün ki, sporun ruhundan anlamayanlar, ne hikmetse spordan sorumlu oluyor.
Öyle bir ülke düşünün ki, dingili kopan spor faaliyetleri için Allah’ın bir kulu ceza ve ödül sistemini getiremiyor. Koşan, didinen, karşılıksız çalışan da aynı parayı alıyor. Yan gelip yatan, yalakalık yapan da. Bir de utanmadan kendi kendimizi yöneteceğiz iddasında bulunuyoruz.
Öyle bir ülke düşünün ki, üniversiteleriyle övünen ancak üniversitelerden bir adet spor yöneticisi çıkartamayan toplum olmuşuz.
Öyle bir ülke düşünün ki, Devlet ve devletin içerisindeki birimler yan gelip yatıyor. Gençlik uyutuluyor. Ama diğer taraftan o bakanlık müdürlüğü benim, bu daire müdürlüğü senin. Yok yok, o bakanlık müdürlüğüne Baflı, bu daire müdürlüğüne Leymosunlu, bu bakanlık koltuğuna da Mağusalı denebiliyor.
Öyle bir ülke düşünün ki, siyasi koltuklara atananların tek derdi “hayat” geleceği.
Öyle bir ülke düşünün ki, Girne milletvekili bir şahsiyet kürsüyü 7 saat işgal edip sözde direnme hareketi yapıyor. Daha sonra da meclis dışına çıkıp timsah gözyaşları döküyor. Ama aynı milletvekili kendi bölgesindeki Anafartalar Lisesi’nin son 20 yılda neden voleybol, basketbol, atletizm ve hentbol dallarında faliyet göstermediğini sorgulayamıyor. 
Öyle bir ülke düşünün ki, Girne’sinde, İskele’sinde salonlar yapılıyor, ancak salona sporcu götürecek yetkili bulunamıyor.

Öyle bir ülke düşünün ki, Esentepe’sinde spor aşkıyla yaşayan birçok genç salon sporlarında şampiyon olabiliyor ancak beton zeminin üzerine mahkûm ediliyor.

Hiç kimse kusura bakmasın beyler ama bizler yıllar önce gençlik bitti. Spor bitti. Önlem alınmalı diye haykırdığımızda sizler sanal âlemde dedikodu veya onu bunu çekiştirmekle meşguldünüz.
Kordinasyon ofisinin kurulmasıyla gençlik ve sporun elden gideceği iddia edenlere sesleniyorum!
Ne yani, bu ülkede gençlik ve spor kalmış mı yani? Sizlerin tümü sanal alem şampiyonusunuz. Gerçek hayattan ve özellikle spordan anladığınız falan yok. Zaten spora katkınız yok.
Hade atın bir kürsü veya meclis fotoğrafı Facebook’a da bilmem kaç kere beğendi tıkı alsın. Hatta gözyaşlı olursa, duygulara hitap edip tıklanma rekoru bile kırılabilir. Zaten işiniz ne?

Bu yazı toplam 2396 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar