Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Ortaklık

A+A-

 

Güney, ekonomik sorunlar için çareler aramaya devam ediyor. Bırakın içte alınan  tatsız önlemleri,  Hükümet, birkaç elçiliği bile ‘şimdilik’ kaydıyla kapatmayı dahi göze almış durumda.
Yanıbaşımızda bunlar olurken biz Kuzey’de,  ‘Kurnaz tilki’ misali,  ‘tetikte’ bekliyoruz. 
Gaz Güney için umut oldu.....Kurtuluşu gaz’da görenler çok....
“Gaz....” diyorlar,  “Hop hop... Biz Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortağıyız, o gaz’da bizim de hakkımız var” diyoruz hemen...
Kıbrıs Cumhuriyeti’nin stok altını varmış meğerse....
“Altın satalım...” diyorlar , “Hop hop... Biz Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ortağıyız, o altında bizim de payımız var, satamazsınız. Satarsanız da bize payımızı vermek zorundasınız” diyoruz hemen.
Yani  anlayacağınız, işimize geldiğinde, Kıbrıs Cumhuriyeti ve bu Cumhuriyetin ortağı olduğumuz,  hemen hatırlanıveriyor her ne hal ne hikmetse.  Başka şeylerde değil ama. Sadece işimize gelen şeylerde. İyi güzel de,  benim bildildiğim ortaklıklarda ortaklar, sadece kazançlara değil zararlara da ortak olurlar. İşin bir de bu yönünü düşünen oldu mu acaba ?

İstihdamlar yargıda
‘Toparlanıyoruz Hareketi’,  -bildiğim kadarıyla- bir ilke imza attı geçtiğimiz günlerde. UBP  Kurultayı öncesinde,  parti içinde ‘delege avı’ tüm hızıyla devam ederken Devlet Daireleri’ne yapılan istihdamların ‘kanunsuz’  olduğu iddiasıyla yargıya başvurdu.
Sadece son Lefkoşa Belediye Başkanlığı Seçimi’nde değil, -ben kendimi bildim bileli-   her seçim öncesinde benzeri istihdamlar yapıldı ülkede.  Bunu bilmeyen de yok aslında. Ama -her nedense-  bu güne kadar, siyasi partilerimiz veya sivil toplum örgütlerinden hiçbirinin, bağırmak çağırmak dışında, yargıya başvurduğunu hatırlamıyorum ben. 
Yargı’dan çıkacak sonuç ne olur bilemem ama hem yargı sürecinde, hem de özellikle ‘karar’ noktasında,  konunun  alevlenip alevlenip önümüze geleceği kesin.
Yargı’nın işi zor.
“Yasalara ters birşey yok” derse..... Bundan sonraki her seçimin açıktan –vede yasal- en güçlü silahı haline gelecek istihdamlar...
“Hayır. Kanunsuzdur” derse.... Bugüne kadar bu yolla istihdam edilenler ne olacak ? sorusu gelecek gündeme.
Belki de bir orta-yol bulunur.  Mesela kararda bir yerlere “....bundan böyle..... “, veya  “...bu kararın alındığı tarihten itibaren.....” veya benzeri ifadeler yerleştirilir, olur biter. Böylece, bu güne kadar bir yolunu bulup bir yerlerer yerleşenler paçayı kurtarmış olur.
Bundan sonraki seçimlerde ne mi olur ?  ‘Büyüklerimiz’ yeni formüller bulurlar muhakkak. Endişeye gerek yok. Yeter ki ‘partili’ olun.

Bu yazı toplam 1727 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar