1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Onları bulmamıza yardımcı olmanız için yalvarıyorum…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Onları bulmamıza yardımcı olmanız için yalvarıyorum…”

A+A-

 

Öyküsüne bu sayfalarda 2012 yılında geniş yer vermiş olduğumuz Kıbrıslırum “kayıp” yakını Panayotis Efstatiu, “kayıp” annesi, babası ve kardeşinin bulunması için Vasilyalı Kıbrıslıtürkler’den yardım istedi ve köyde halka broşür dağıttı.
Annesi, babası ve kardeşi “kayıp” edildiği zaman küçük bir çocuk olan Panayotis Efstatiu, Vasilyalı Kıbrıslıtürkler’e hitaben hazırladığı Türkçe ve Rumca broşürde, annesi, babası ve kardeşinin fotoğraflarını da koydu.
Panayotis Efstatiu halka hitaben kaleme aldığı çağrıda, Vasilyalı Rahmi ailesinin Livera (Sadrazamköy) köyünde 1963’te bazı Kıbrıslırumlar tarafından öldürülmesi konusunda da “Bu cinayet için derin üzüntümü ifade etmek istiyorum” diye yazdı.
Panayotis Efstatiu, yaptığı çağrıda şöyle yazdı:
“Vasilyalı Efstatios’un oğlu Lefteris Elefteriu, 30 yaşında.
Vasilyalı Hristakis’in kızı Elpiniki Elefteriu, 32 yaşında
Vasilyalı Hristakis Elefteriu, 7 yaşında.
Hepsi 17 Ağustos 1974 tarihinden itibaren kayıptır. Omorfo’ya yakın Massari köyünde tutuklanmışlardır.
Sevgili kardeşlerim,
Adım Panayotis Elefteriu. Lefteri ve Elpiniki’nin büyük oğluyum. Ailemi bulmak ve her insana layık bir biçimde defnetmek için yardımınızı istiyorum.
Geçen Haziran ayında, 1963 yılında Livera köyünde Kıbrıslırumlar tarafından adaletsizce öldürülen köydeşlerimiz Hasan Rahmi ve Ayşe Rahmi ile isimleri Mustafa, Şerife, Zahide, Hasan ve Ahmet olan beş çocuğunun defnedildiklerini öğrendim. Bu cinayet için derin üzüntümü ifade etmek istiyorum.
Sizden tek istediğim, eğer ebeveynlerimin ve küçük kardeşimin gömü yeri ile ilgili herhangi bir bilgiye sahip iseniz, onları bulmamıza yardımcı olmanız için yalvarıyorum.
Efstatios’un oğlu Panayotis Efstatiu – Tel: 00 357 99 657847.”
Panayotis Efstatiu’ya “kayıp” annesi, babası ve erkek kardeşini arayışında, bir başka “kayıp” yakını olan Mihalis Yangu Savva yardımcı oluyor.

Bu yazı toplam 1320 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar