1. YAZARLAR

  2. Hasan Ecer

  3. Lige üç puanla başlamak önemli…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Onlar Avrupa’yı daha iyi bir yere dönüştürüyor…”

A+A-

Avrupa Parlamentosu’nun halklar arasında karşılıklı anlayışı ve barışı geliştiren olağanüstü katkıları nedeniyle her yıl AB üyesi ülkelerden sivil yurttaşlara ve sivil toplum örgütlerine verilen “Avrupa Yurttaşlık Ödülü”nü bu yıl Kıbrıs adına Kıbrıslırum şair Mihalis Hristofidis’le birlikte Brüksel’de düzenlenen törende aldık.

2014 Avrupa Yurttaşlık Ödülü nedeniyle Brüksel’de Avrupa Parlamentosu binasında 25 Şubat 2015 Çarşamba günü saat 17.00’de düzenlenen törende ödülümüzü AP Başkan Yardımcısı Sylvie Guillaume’dan aldık.

Avrupa Parlamentosu bu yıl AB üyesi 19 ülkeden toplam 47 kişi ve sivil toplum örgütüne “Avrupa Yurttaşlık Ödülü” verdi.

Guillaume, törende yaptığı konuşmada “Onlar Avrupa’yı daha iyi bir yere dönüştürüyor, Avrupa’da işbirliği ve ortak değerlerin ilerletilmesine olağanüstü katkıları nedeniyle onları ödüllendiriyoruz” dedi. Guillaume konuşmasında “Krize rağmen Avrupa yurttaşları hala haklara, adalete ve demokrasiye dayalı bir Avrupa modelini savunuyor… Elbette hiçbir ödül sizin yaptığınız katkıların karşılığı değildir. Ama en azından Avrupa Parlamentosu bu başarılarınıza ışık tutmak üzere buradadır. Yurttaşların sesi duyuluyor ve bu ödül de bu yurttaşların sesini dinlediğimizi gösteriyor” diye konuştu.

Avrupa Parlamentosu’ndaki törende, ödül alanların yaşamlarını ve katkılarını anlatan bir de poster sergisi açıldı. Bizim posterimiz de Avrupa Parlamentosu’nda Türkçe, Rumca, İngilizce ve Fransızca olarak sergilendi. Ödül kazananlarla ilgili hazırlanan kitapçıkta da bizimle ilgili bilgiler Türkçe, Rumca, İngilizce ve Fransızca olarak yayımlandı. Bize sunulan ödül belgesi de Türkçe olarak sunuldu. Türkçe’nin AB dili olarak kabul edilmediği Avrupa Parlamentosu’nda herhalde bu da bir “ilk” olmuş oldu ve bizi çok mutlu etti. Ödül komitesi yetkilileri kitapçıkta bizimle ilgili bölümün Türkçe olarak da yer alması önerimize sıcak baktığı için bu sonuca ulaştık ve bu da bizi çok mutlu etti.

DEVAM EDECEK

Bu yazı toplam 1557 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar