1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Panos, sen de mi gittin?...”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Onlar Avrupa’yı daha iyi bir yere dönüştürüyor…” 2

A+A-

Ödül törenine Kayıplar Komitesi Kıbrıslırum eski Üyesi Bay Teofilos Teofilu’nun yanısıra, adımızı bu ödül için öneren AKEL’in Avrupa Parlamenterleri Takis Hacıyeorgiu ve Neoklis Silikiotis, Brüksel’de başka bir etkinlik nedeniyle bulunan bazı Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum sendikalarından temsilciler ve Brüksel’de yaşayan bazı Kıbrıslı arkadaşlarımız katıldılar ve bizi bu özel günde yalnız bırakmadılar. Toplantıya Avrupa Birliği’nden üst düzey yetkililer ve Avrupa Parlamentosu’ndan temsilciler de katıldı.

Avrupa Parlamentosu’nda sergilenen posterimizde ve hazırlanan kitapçıkta bizimle ilgili şöyle denildi:
“Sevgül Uludağ, Kıbrıs’ta “kayıplar”, “toplu mezarlar” ve “anlatılmamış öyküler” konusunda öncü çalışmalar yapan bir Kıbrıslıtürk araştırmacı gazetecidir. Uludağ son 14 yılını Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”ın akibetini ve öykülerini araştırmakla geçirdi. Yazıları Türkçe olarak YENİDÜZEN gazetesinde, Rumca olarak POLİTİS gazetesinde ve İngilizce olarak Hamamboculeri.org web sitesinde yayımlanıyor. 1980 yılından bu yana araştırmacı gazeteci ve barış aktivisti olarak çalışmalarını sürdüren Uludağ, insani çalışmalarından ötürü pek çok ölüm tehdidi aldı ve nefret kampanyalarının hedefi oldu…”

Bize sunulan ödül belgesinde ise şöyle denildi:
“Avrupa Parlamentosu, halklar arasındaki karşılıklı anlayış ve entegrasyonu geliştirmeye özel önem veren faaliyetleri, sivil girişimleri, grupları, dernekleri ve kuruluşları onurlandırmak amacıyla ve barış ve refahın ilerletilmesinde misafirperverlik, dayanışma ve hoşgörünün öneminin bilincinde olarak 19 Kasım 2014 tarihinde Ödül Komitesi’ne danıştıktan sonra 2014 Avrupa Vatandaş Ödülü’ne şu isimleri layık görmüştür: Sevgül Uludağ ve Mihalis Hristofidis. İmza: Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Brüksel 25.2.2015.”

 

Bu yazı toplam 1249 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar