1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Önce şiroyla iki çukur kazdılardı…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Önce şiroyla iki çukur kazdılardı…”

A+A-

***  Kıbrıslırum okurlarımızdan…

Bu sayfalarda Şubat 2014’te bir Kıbrıslırum okurumuzun Makedonidissa yöresinde bir atış poligonu civarına 1963-63 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in öldürülerek gömülmüş olduğuna ilişkin vermiş olduğu bilgileri yayımlamamız ardından, okurumuz bu konuda araştırmalarını derinleştirerek şunları paylaşmak istediğini söyledi:

“1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in bir şiroyla bir atış alanı dışına gömüldüğüne tanık olan yaşlı Kıbrıslırum’la tekrar konuşarak çeşitli bilgiler edindim.

1960’lı yıllarda Makedonitissa yöresindeki özel bir atış poligonunda çalışan bu yaşlı adam, bir gece tuhaf bir olaya tanık olmuştu ve bir arkadaşımın akrabası olan bu adam bana tekrar konuştu.
Adamın anlattıkları çerçevesinde bu bölgeyi ziyaret ettim, fotoğraflarını çektim ve size gönderiyorum.
Ayrıca google map’te de olası gömü yerini gösteren haritayı da gönderiyorum.

Bu yaşlı adam atış poligonunda çalışırken, bir akşam aslında orada olmaması gereken bir saatte oradaymış. Atış poligonu dışında kalan boş bir arazide hareketlilik görünce izlemeye başlamış. “Önce şiroyla iki çukur kazdılardı” diye anlattı bana. Çukurlar kazıldıktan bir süre sonra da bir kamyonla getirdikleri bazı Kıbrıslıtürkler’i bu çukurlara gömmüşler…

Eski poligon alanının bir kısmına bir ev yapıldı ancak atış alanı dışında kalan bazı bölgeler boştur. Ben arabamla oraya gidip inceledim. Bazı toprak yığınları gördüm – bunları fotoğrafladım. Acaba yaşlı adamın sözünü ettiği gömü yeri burası mıdır? Bence bu alanın iyice araştırılması gerekir. Sizden ricam lütfen Kayıplar Komitesi’yle temasa geçiniz ve bu bilgiler ışığında bu bölgenin en azından bir araştırmasının yapılmasını sağlayınız…”

Bu Kıbrıslırum okurumun aktarmış olduğu bilgileri ve bize verdiği google-map’i Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk Üye Yardımcısı Murat Soysal ve Kıbrıslırum Üye Yardımcısı Ksenofon Kallis’e araştırma yapmak üzere sunmuş bulunuyoruz.
Bu Kıbrıslırum okuruma, paylaştığı bu bilgiler nedeniyle sonsuz teşekkürler…

Bu yazı toplam 1706 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar