1. YAZARLAR

  2. Niyazi Kızılyürek

  3. M.Theodorakis ve P. Peonidu Ebediyete Göçtüler
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Omorfolu Hristos Antoni Kutalistra, bir Akdenizli tarafından vurularak öldürüldüydü…” 2

A+A-

 

Maria Gavriel tek namlulu “Monari” denen av tüfeğini de “kayıp” Hristo’nun ailesine sordu. Av tüfeğiyle ilgili olarak edindiği bilgileri bizimle paylaştı. Maria Gavriel şöyle yazıyor:

“Günaydın Sevgül,
Hristos’un kızları tek namlulu av tüfeğinin kayıt numaralarını buldular.
Kayıt numarası (Registration number): N448
Namlu numarası (Barrel number): 68883
Hristos’un kızları, babalarının bir av tüfeği olduğunu doğruladılar. Güveyisi da bana bu av tüfeğinin detaylı bir tarifini yaptı fakat ben tüfeklerden anlamadığım için fazla detay yazamayacağım. Tek söyleyebileceğim gerçekten de Hristos’un tek namlulu bir av tüfeği olduğudur.
Hristos’un güveyisi bana bu av tüfeğinin çok özel bir tüfek olduğunu, normal av tüfeklerinin namlularından daha uzun ve daha geniş tek bir namlusu olduğunu anlattı.
Bir önceki mektubumda sana yanlış bir izlenim vermemiş olmayı umuyorum – Hristos çoban değildi. Üç ineği, 6-7 tane keçisi, tavukları ve tavşanları vardı. Senin bana telefonda da anlattığın gibi evinin etrafında portokal bahçeleri vardı. Yakınında herhangi bir komşusu yoktu, bir tek Feyzi adlı bir Kıbrıslıtürk yakınlarda bir yerde Aniftos adlı Omorfolu Kıbrıslırum ustasının bahçalarında kalıyordu ve Omorfo’ya bu ustasının yanında işlemeye gidiyordu. Fakat Feyzi, zaman zaman Hristos’u ziyaret ediyordu, büyük olasılık şimdiye çoktan göçüp gitmiştir.
Sana 2013’ün yaz aylarında çekilmiş olan evin ve bölgenin fotoğraflarını da gönderiyorum. Kızları bana Hristos’un resmini da gönderecek, onu da sana yollayacağım.
Bana Akdeniz köyünden birisinin sana “Spiros” isimli birisinden söz ettiğini da söylemiştin. Spiros benim babamın adıdır. Onunla telefonda konuştum, Aya İrini’de (Akdeniz) bazı Kıbrıslıtürk arkadaşları olduğunu söyledi fakat isimlerini hatırlayamadı. Babam 83 yaşındadır ve hafızası zayıflamıştır. Belki de onu hala hatırlayanlar çıkabilir. Babamın bir traktörü vardı ve aynı zamanda traktör makinisti idi. Traktörüyle başkalarının bahçalarında da işlemeye giderdi. Annemle babamın Hristo’nun evinin yanında portokal bahçaları vardı ama annemle babam Omorfo’da yaşardı…
Kendine iyi bak,
Maria Gavriel.”

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımı isimli veya isimsiz olarak beni 0542 853 8436 numaralı telefonumdan aramaya davet ediyorum.
Gerek Maria Gavriel’e, gerekse bana yardımcı olan değerli okuruma sonsuz teşekkürler…

Bu yazı toplam 1419 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar