1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Okuyucular-Yorumlar-Görüşler

A+A-


İşte size, bana gelen bazı yorumlar ve görüşlerden bir demet.  Okudukça  eminim siz de benim gibi, kafanızı elleriniz arasına alıp düşünmeye başlayacaksınız. (Benim yaşımdakiler yarım yüzyılı aşkın süredir  düşünüyor  da düşünüyor zaten.) Milletin aklı, haklı olarak,  iyice karıştı artık.  Bundan sonraki günlerde daha da karışacağı kesin ama. Benden uyarması...
     

***

Mehmet Savaş: Mülkiyet konusunun, Kıbrısta çözümün en önemli konularından biri olduğu biliniyor.  Kolay değil.  Kuzeyde 40 yıl önce kendisine verileni malı kabul etmiş binlerce insan var. Bazıları sattı, bazıları çok masraf etti, bazıları aldığı araziye apartman veya villa dikti.  Herkes, Rum’un malını,  kendinin olmadığını bile bile  40 yıl kullandı. Şimdi ne olacak çok merak ediyorum. Rum haklı. Malını istiyor. Türk haklı 40 yıldır bu malı kullanıyor. Galiba tek çare para. Tazminatla çözüm.

***

Yurdanur K. Meltem : Geçenlerde çıkan haberlerde mülkiyet sorununun çözümü için bazı formüller üretilmeye çalışıldığını öğrendik.  Bazı Türkiye gazeteleri de bu haberi işlerine geldiği şekilde tepe tepe kullandılar. O haberde toprak yüzdeleri de vardı. Dağıtılan Rum topraklarının yüzde kaçının Kıbrıslı Türklere, yüzde kaçının Türkiye’den  Kıbrısa taşınanlara dağıtıldığını çok merak ettim ben.  Karpaz’ın büyük bölümü kimlere verildi mesela. Yahut Girnenin Karpaza kadar uzanan kısmı kimlere verildi ?

***

Mehmet Kalkan: Türkiyeden getirilen insanlara, hayallerinde bile göremeyecekleri evler ve araziler dağıtıldı. Zaman içinde bir kısmı havadan kaptığı malı yüz milyonlarca liraya sattı. Bazıları kaçıp gitti bazıları ise şimdi Mersedeslerde geziyorlar.

***

Vatansever: Uluslararası kanunlara göre bizim uydurma Cumhuriyetimiz gibi, dağıttığımız uydurma tapular da geçersiz. Toprak da ev de gerçek sahibinindir hala.  Avrupada mahkemeye giden her Rum davayı kazandı.  Tazminatı ödeyen de işgalci olarak kabul edilen Türkiye.  Ne garip değil mi ? Biz hala burada topraklarımızı vermeyiz diye feryat etmeye kalkıyoruz.

***

Bennur:  Türkiyedeki milliyetçi kesimin en önemli sloganlarından biri “Vatan bölünmez”dir.  Türkiye’de söylendiğinde uygundur, makbuldur da biz burada “Vatan bölünmez” dediğimizde neden vatan haini ilan ediliriz hiç anlamadım.

***

Kıbrıslı: Bizden bıgdılaaaar ? Bıgdıılarsa bıragsınlar. Onlar da gurtulsun biz da gurtulalım. Başımıza ne geleceksa gelsin artıg.

***

Garip:  Ben Kıbrısta doğdum Kıbrısta büyüdüm. Ama annem ve babam Türkiyeli. Kıbrısta gacoyum, Türkiyede Kıbrıslı. Ben de anlayamıyorum ne olduğumu da,  ileride ne olacağımı da.

 

Bu yazı toplam 1938 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar