1. YAZARLAR

  2. Dr. Hasan Alicik

  3. Öğretmen Nakilleri Ne Olacak?
Dr. Hasan Alicik

Dr. Hasan Alicik

Öğretmen Nakilleri Ne Olacak?

A+A-

Ne yazmaya karar verdiğim sıralarda, Cumhuriyet Meclisi’nde Amerikan Dolarları havada uçuyordu. Gündemin birinci sırasına oturacağı belliydi. Konuyu değiştirmeye niyetlendim. Söyleyecek bir çift sözümüz bulunurdu elbette... Ancak “değmez” dedim. Yazmaya değmez... Toplumun zamanını, emeğini, enerjisini, gündemini böylesi çirkinlik ve verimsizliğe harcamaya değmez. Dört yıl boyunca zaten toplumun gündemini zamanını  çaldılar. Artık yeter. Kurultaydı, taransferdi, geldiydi, gittiydi, aldıydı, yediydi... yeter. Çalınan parayı yerine koyabilirsiniz ancak çalınan zamanı yerine koyamazsınız. Zaman geçer gider. Zaman değerlidir ve toplumun yararına harcanmalıdır.
***  
Biz dönelim eğitime.
Kamuoyunda geçici ya da geçiş hükümeti olarak isimlendirilen “Siber Hükümeti” aslında eğitimde bir sonraki öğretim yılına hazırlık bakımından önemli bir döneme karşılık gelmektedir. Öğretmenler Yasası’nın 11. maddesine göre 1-15 Temmuz tarihlerinde öğretmenlerin yer değiştirme işlemlerinin yapılması gerekmektedir.
Ne var ki yer değiştirme işlemlerinden önce Eğitim Bakanlığı’nın 2013-14 Haftalık Ders Dağılım Çizelgelerini belirleyip ilan etmesi gerekmektedir.
Üniversite giriş sınavları nedeniyle liselerde uygulanan haftalık ders saatleri ve çeşitleri büyük ölçüde Türkiye’ye paralellik göstermektedir.
Bu yıl Türkiye Talim ve Terbiye Kurulu 2667 sayılı Nisan ayı Tebliğler Dergisi’nde yayınladığı kararlarıyla genel liseler ile anadolu liselerinin programlarını uyumlaştırdı. Genel liselerde sadece anadolu liselerinde bulunan ikinci yabancı dil programlarına yer verilmedi. Yeni progarmlara ve haftalık ders saatlerine 2013-14 öğretim yılında 10. sınıflarda başlayarak kademeli olarak geçilecektir. Buna göre haftalık ders saatleri genel liselerde 37, anadolu ve fen liselerinde 40 olacak.
Ülkemizde yürürlükte olan haftalık ders saatleri genel liselerde 35, BEAL’de ise 38’dir. Nisan-Mayıs aylarında bu çalışmaların yapılması gerekirdi. Fakat yapılmadı.
Şimdi yapılmayanlar ve yasa gereği yapılması gerekenler var.
Eğitim Bakanlığı’nın bu saatten sonra haftalık ders saatlerini yeniden düzenlemeye kalkması sorunu daha da büyütecektir. Okul öğretmen ihtiyaçları mevcut haftalık ders saatlerine uygun olarak çalışılmalı ve nakil listeleri buna göre düzenlenmelidir. Eğer haftalık ders saatleri artırılarak nakiller yapılırsa merkez dışındaki okullarda büyük öğretmen açığı oluşacaktır. Seçim sonrası gelecek olan hükümetin kısa sürede bunu Kamu Hizmeti Komisyonu’na bildirerek münhal ilan edilip doldurulması pek mümkün olmayacaktır. Okullar öğretmensiz açılacaktır.
Bu nedenle merkez dışı okullarda fazla boşluk yaratmadan geçen yılki ders saatlerine göre nakil listelerinin hazırlanması daha doğru olacaktır. Böylelikle yeni programlara daha hazırlıklı, planlı geçiş yapma olanağı da yaratılmış olacaktır.

Bu yazı toplam 1305 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar