1. YAZARLAR

  2. Mert Özdağ

  3. Kim ‘Başbakan adayı’ olur?
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“O gece bu geceydi, 52 yıl önce...”

A+A-

 

Dr. Okan DAĞLI

“Onlar” katledileli 52 yıl oldu. O günlerde, Onlar’ın Kıbrıs’ta egemen güçlerle yaptıkları mücadele ve yazdıkları yazılar, üstünden onlarca yıl geçmesine rağmen güncelliğini hiç kaybetmedi. Yine ayni güçlerle hatta ayni kişilerle mücadelemiz devam ediyor. Onların açtığı yolda…

Ayhan M. Hikmet ile Ahmet Muzaffer Gürkan’ın katledilmesi yakın tarihimizde “Avukatlar Cinayeti” olarak anılıyor. Beraber yola koyulan bu arkadaşlar, ayni gece “faili meçhul"e kurban gitmişler. Failler kamuoyunda bilinip, kamu vicdanında cezalarını bulsa bile, katillerin kimliği konusunda yazılıp çizilenler yeterli veriyi kendi içinde barındırmaktadır.

Kıbrıs’ı bölmek isteyen egemen güçlere karşı bu iki genç ve mücadeleci avukatın ölümü göze alarak, yaşamlarını, ailelerini ve mesleklerini geri plana itip, verdikleri mücadele yıllarca unutturulmaya çalışılmıştır. Ölüme nasıl meydan okuduklarını ve Kıbrıs’ta yüzyıllardır beraber yaşayıp sonra birbirine kırdırılan iki toplumun tekrardan birleştirilmesini hazmedemeyenlere, altına imza koydukları halde Kıbrıs Cumhuriyeti’ni yıkmaya çalışanlara karşı verdikleri mücadele 2 yıl boyunca yayınladıkları gazete olan Cumhuriyet'te yer almıştır.

Ayhan Hikmet ve Muzaffer Gürkan, katledilişinizin üzerinden 52 yıl geçtiği halde, unutulmadınız dostlar…Verdiğiniz mücadele, onlarca değil, yüzlerce değil, binlerce Kıbrıslı tarafından katledilşinizinden yıllarca sonra tüm sıcaklığıyle devam ettiriliyor. Sizin haklılığınız ve doğru tespitleriniz yarım asır sonra tekrar bu güzel ve sıcak adamızın gündeminde ve bize ışık tutuyor. Sizlerin öncülük ettiğiniz mücadele devam ediyor. Evet, unutulmadınız dostlar... Düşünceleriniz ve mücadeleniz yaşıyor.

(DR. OKAN DAĞLI – 22.4.2014)

Bu yazı toplam 1699 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar