1. YAZARLAR

  2. Necmi Belge

  3. “Nutuk değil, Uluslararası HUKUK”
Necmi Belge

Necmi Belge

“Nutuk değil, Uluslararası HUKUK”

A+A-

Dün, Futbol Federasyonu’nda tarihi bir toplantı yapıldı. Aslında, gündem olarak bakıldığında Futbol Federasyonu’nun “Olağan Mali Genel Kurulu” olarak ilan edilen bu toplantı,  yıllardır izolasyonlar altında geri vitesi takıp, hem de arka arka uçuruma giden Kıbrıs Türk futbolunun bir iç hesaplaşması ama en önemlisi uluslararası platformda nasıl yer alacağı toplantısıydı.

Genle Kurulda ilk konuşmayı konuk olarak yapan Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Asım İdris daha konuşmasının başında bir politikacı olarak değil, bir devlet adamı vizyonunda bu sorunların aşılması için teşhisi koydu ve reçeteyi açıkladı.
Bakan İdris’in reçetesi aslında çok basitti ama çözüm kesindi. Neydi bu reçete. Bakan İdris 29 yıl önce, 15 Kasım 1983 tarihinde birilerine siyasal ikbal, birilerine de Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlanma gibi çağ dışı bir gerekçe ile kurulan hukuk dışı bir devlet şeklinde tanımlanan  ve dünya dışında olan KKTC yerine uluslar arası hukuk olarak gösterdi.
Bu sorunun “Nutuk değil, uluslararası Hukuk”la çözüleceğini ifade eden Bakan İdris, Kıbrıslı Rumlar’ın ve onların aslında, tüm Kıbrıslıların devleti olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin,  bugün dünyadaki uluslar arası hukuk çerçevesinde olduğu için tüm dünyada rağbet gördüğünü ifade etti.
Bakan İdris’ten sonra söz alan Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu’da Bakan İdris’e destek verirken, bu konunda KOP ve FIFA ile bir yıl önce başlatılan görüşmelerde gelinen safhayı anlattı.
Ancak, bu noktaya gelene dek, başta KKTC olgusundan rant sağlayan bazı siyasiler ile bazı STK(Sivil Toplum Kuruluşları) hatta, Kuzey Irak dönüşü Futbol Federasyonu binasını kundaklayan illegal örgütlerin tehditleri ile karşılaştığını açıkladı.
Tüm, bu baskı ve tehditlere direndiklerini belirten Sertoğlu, kendi söylemiyle hiç kimseden korkmadığını, bu konunda genel ve spor kamuoyunun, Futbol Federasyonu’na bağlı kulüplerin ve basının büyük bir kesiminden destek aldığını söyledi.
Sertoğlu, aldığı bu destekle “Kıbrıs’ta Futbolu Birleştirme” misyonu bağlamında kendi önderliğinde bir “GENÇLİK HAREKETI” başlattığını ve FIFA ve KOP ile yaptığı görüşmelerde son aşamaya geldiğini belirtti.
Bu bağlamda, Kıbrıs’ta futbolu birleştirme misyonunda son aşamaya geldiklerini ifade eden Başkan Sertoğlu, Ağustos sonuna doğru KOP ve FIFA yetkilileriyle Zürih’te son bir görüşme yapılacağını ve 01 Eylül 2013 tarihinde  “ZÜRİH ZİRVESİ” yapılacağını açıkladı.
Taraflar, bu toplantıda çıkacak sonucu kendi ülkelerine götüreceklerini belirten Sertoğlu, kendi söylemiyle “ANNAN PLANI” örneği, genel kurullarının referandumu ile “Kıbrıs’ta Futbolun Birleşmesi”nin ya gerçekleşeceğini, ya da bugünkü kabul edilemez dünyadan izole edilmiş statüye dönüleceğini vurguladı.
Bu arada, geçmişten bugüne kadar tüm siyasilerin bu konunda çok isteksiz ve korkak davrandıklarını ifade eden Sertoğlu, siyasilerin bu işe karışmamalarını ve müdahale etmemelerini zaten, onlara prim vermeyeceğini söyledi.
Konu ile ilgili olarak, söz alan kulüp başkanlarının “Kıbrıs’ta Futbolu Birleştirme” misyonunda Sertoğlu’na destek vermeleri görülmeye değerdi.
MTG U15 takımının İzmir’de kendi söylemiyle bir “PANAYIRDA” bile oynatılmadığını belirten Sertoğlu, Güney Kıbrıs’ı tanımadıklarını söyleyen Türkiye Cumhuriyeti yetkililerinin, bugünlerde Mersin’de devam eden “Akdeniz Oyunlarında”   Türk bayrağı ile aynı platformlarda yer alan o tanımadıkları Kıbrıs Cumhuriyeti bayrağını selamladıklarını anımsattı.
Aslında, bu mali genel kurul Kıbrıs Türk futbolunun “Uluslar arası Hukuk” düzeninde yer alması için yapılan çok müthiş bir hareketti.
Bu, hareketi başlatan ve bugünlere getiren Futbol Federasyonu Başkanı Sertoğlu’nu ve arkadaşlarını ayakta alkışlıyorum.  Tarih sizi altın harflerle yazacaktır Büyük Başkan.

Bu yazı toplam 1434 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar