1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Dellallar dönemi…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Noratlas uçağındaki 15 komandonun kimlik tesbiti yapıldı…”

A+A-

SİGMA

 

SİGMA televizyonunun haber sitesinde yer alan bir habere göre, Kıbrıslırum askerlerinin 1974’te düşürmüş olduğu Yunanistan’dan gelen Noratlas uçağında bulunan komandolardan 15’inin kimlik tesbiti yapıldı.
Dün Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’ne bir ziyarette bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti İnsani Konular ve Yurtdışında Yaşan Kıbrıslırumlar Komiseri Fotis Fotiu, burada yaptığı konuşmada, uçakta bulunan üç komandonun daha bulanarak onlara da DNA testi yapılması için çalışacaklarını belirtti.

Uçak, Birleşmiş Milletler kontrolündeki Lefkoşa Uluslararası Havaalanı yakınlarına gömülmüştü. Uçak ve uçakta bulunan “kayıp” komandolar için geçen yıl yoğun bir kazı programı yürütülmüştü.

Fotiu, bu kazılardaki uzun gecikmeler nedeniyle Kıbrıs Cumhuriyeti adına “kayıp” yakınlarından özür de diledi.
Fotiu, burada yaptığı konuşmada Temmuz 1974’te “dost ateşiyle” düşürülen NORATLAS uçağında bulunan 15 Yunan komandosunun kimlik tesbitinin tamamlandığını belirtti. Uçakta bulunan 31 komando ve mürettebattan 28’inin kimliklendirilmiş olduğunu belirtti.

Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’ndeki toplantıya katılan Kıbrıs’taki Yunanistan Büyükelçisi Elias Fotopulos ise yaptığı açıklamada, kazıları ve kimliklendirme işlemlerini yürüten Kıbrıs hükümet yetkilileri ve Genetik Enstitüsü çalışanlarına teşekkür etti.

(SİGMA TV – 30.5.2016)

--------------------------------------------------------------------

Üç Noratlas uçağı için Lefkoşa Havaalanı’nda kazı yapılıyor…

Lefkoşa, 30 Mayıs 2016 (T.A.K.): Yunanistan’ın, 21 Temmuz 1974’te “Niki” (zafer) kod adıyla gerçekleştirdiği gizli nakliye operasyonuyla Kıbrıs’a 360 komando ve mühimmat gönderdiği, Girit’teki Suda Hava Üssü’nden kaldırdığı 15 “Noratlas” tipi nakliye uçağından, üsse geri dönmeyen 4’ünden 3’ü için bu günlerde havaalanında kazılar yapıldığı bildirildi.

Simerini “Lefkoşa Havaalanı’nda Gömülü 3 Noratlas… Yunan Hava Kuvvetleri’nin 354’üncü Nakliye Filosu ‘Pegasus’a Aitti” başlıklı haberinde 21 Temmuz 1974’te saat 22.30’da başlayıp 22 Temmuz saat 04.55’e kadar devam eden “Niki” operasyonuna katılan 15 uçaktan 4’ünün Suda’ya dönmediğini yazdı.

Haberde uçaklardan bir tanesinin RMMO uçaksavar ateşiyle havaalanı bölgesindeki Makedonittisa mevkiine düştüğü ve aynı yere gömüldüğü, vurularak ağır hasara uğrayan diğer 3 uçağın da RMMO’nun emriyle aynı gün Havaalanı’na tahrip edildiği kaydedildi.

“Makedonittisa mevkiine gömülen “Niki 4” kod adlı uçağın gömüldüğü yerde oluşan tepenin daha sonra askeri mezarlık olarak düzenlendiğini hatırlatan gazete bir daha kalkış yapamayacak kadar isabet alan ve pistte kalan “Niki 3”, “Niki 7” ve “Niki 12” kod adlı uçaklar için de RMMO’nun “yok edin” emri verdiğini yazdı.

Habere göre üç uçak, pistin dışına çekildi, üzerlerindeki telsiz sistemleri çıkartıldı, yakıt depoları açıldı ve ateşe verilerek imha edildi. Bugünlerde İngilizler ve BM’nin denetimindeki Lefkoşa Havaalanı’nda uçakların kalıntılarının bulunması için kazı çalışması yapılıyor.

Gazete “Niki” operasyonuna katılan ve halen hayatta olan kişilerin yazdığı kitaplardan ilgili pasajlara da yerdi.

 

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 30.5.2016)

Bu yazı toplam 1731 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar