1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Nihayet bitti.
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Nihayet bitti.

A+A-

 
Seçim yapıldı yeni Başkan belli oldu.
Ve notlar.....
• Seçim bitti. Sorunlar da bitti mi ?
• Lefkoşalıların aşağı yukarı yarısı, Belediye Başkanlık Seçimi’ne ilgi göstermedi. Belli ki seçmen, -açık açık söylemese de- bazı şeylerden bırkmış usanmış durumda. “Nasıl olsa hiçbir şey değişemeyecek” düşüncesiyle ‘oyun’a ortak olmak istememiş havasında.
• Bu sonuçlara göre UBP bir yenilgiye uğramış görünüyor.
• DP hayal kırılığı yaşadı. Mazeret olarak ‘sandığa gidilmemiş’ olmasını gösteriyor.
• TDP,  bu seçimden de ‘kazançlı’ çıktığını iddia ediyor.
• Uzun süredir iyice mide bulandıran Lefkoşa ve Lefkoşa Belediyesi, yeni Başkan’ı ile düze çıkacak mı ?  Yeni Başkan’ın işinin çok zor olacağı kesin. Hele hele Belediye Meclisi’ndeki artitmetik ile. Belediye Başkan CTP’li, ama Belediye Meclisi öyle değil. Bir yanda onbir UBP’li, diğer yanda da CTP + DP + TDP’li onbir üye var. Yani sayı onbir’e – onbir.
• UBP Hükümeti, Lefkoşa’nın CTP’lı Belediye Başkanı’na sorunların aşılması için destek verecek mi ?
• Bir yıl kadar sonra Lefkoşa için bir seçim daha yapılacak. Bu durumda, muhalefet partileri, özellikle de yenik UBP, yeni Başkan’ın başarılı olup, gelecek seçimlere avantajlı girmesini istemeyecek. Yani, önünü kesmek için herşeyi yapacak. Bunun için Hükümet olarak gerekeni yapmaktan kaçınırken, bir yandan da engellemeler için Belediye Meclis üyelerini de kullanacak
• Yıllardır ‘sol’da işbirliği sağlanamıyor... Başka bir deyişle, kendine ‘sol’ diyen partiler sürekli saldırdıkları UBP’yi iktidarda tutmak için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar. ‘Sol’ birbirinin kuyusunu yeni dönemde de kazmaya devam edecek mi ?

Güney’de durum vahim
İnsanlar ne yapacaklarını bilemiyorlar. İş yerleri teker teker kapanmakta. Açık olanların gün boyunca kapısından giren yok.  Günün hangi saatinde giderseniz gidin, trafik bile sakin. Her türlü yatırım durdu. Bırakın yatırımı, dükkanlarda, satılan bir malın yerine yenisi bile konamıyor.
Bankalar önünde küçük küçük kuyruklar oluşmaya devam ediyor. Kuyruktakilerin bir bölümü günlük harcamalar, bir bölümü ise, hayatı boyunca biriktirmeyi başardığı 3-5 kuruşunu nasıl kurtaracağının derdinde. ‘Yastık altında’ bir miktar da olsa para tutma alışkanlığı olanlar “Bugünü de kurtardık” havasında. Ama obür gün ne yapacağına bir cevabı yok.

Yanında on çalışanı bulunan bir iş yeri, sayıyı (şimdilik) beş’e indirme kararında. 100 çalışanı olan sayıyı 50’ye, 4 çalışanı olan da 2’ye indirecek. Bir çalışanı olan ise, kendi işini kendisi yapma planları içinde.
Ülkedeki yabancı işçilerin durumu da vahim. Hemen hepsi, kaçacak bir ülke arayışı içinde. Çünkü çok ama çok yakın bir gelecekte, işlerine ilk son verileceklerin kendileri olduğunu biliyorlar.
Bir gözlem daha...
Güney’den Kuzey’e geçen Türk arabaları, Güney sınır kapısından eskiden olduğu gibi sorgusuz sualsiz geçmeye devam ediyor. Ama bu durum Güneylilerin arabaları için artık geçerli değil. Polis tarafından durdurulup sorgulanıyorlar. “Ne amaçla geçiyorsunuz ?”, “Kaç para ile geçiyorsunuz ?” v.s.
Komşu zor durumda. Bazılarına göre, sıkıntıların atlatılması için en az 5 yıl gerekli. Bazılarına göre ise, sıkıntılardan kurtulmanın en kestirme yolu  ‘ÇÖZÜM’

Bu yazı toplam 1631 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar