1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Ne İsa’ya ne Musa’ya
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Ne İsa’ya ne Musa’ya

A+A-


Aha gene çuvalladık. Ne bir taraf memnun ne de diğeri.
İki rapor birden gündeme oturuverdi. Hem BM Genel Sekreteri  hem de AB’nin ‘Kıbrıs’  Raporları.  Kıbrıslı Türk de Rum da tepkili. Beğenmedik. Rum  orasını şurasını , Türk de burasını şurasını beğenmedi raporların.  Yani sonuçta, Rum da Türk de bir noktada blrleşiverdi (!).  ‘Beğenmeme’ noktasında. İki taraf da,  sözün özünde, “Raporlarda benim istediğim ifadeler yok” diyor. 
Peki ne olacak şimdi ? Endişelenmeyin. Hiç bir şey olmayacak. En azından bu filmi ilk kez görmediğinizi hatırlayın ve sadece gülümseyin birazcık.  Yönetmenler de aynı başrol oyuncuları da.  Figüranlar değişir gibi oluyorsa da, aslında onlar da aynı.  ‘Rambo’... ‘Rambo 2’.... ‘Rambo 3’...’Rambo 4’.......Veya ‘Kıbrıs’... ‘Kıbrıs 2’...’Kıbrıs 3’......Hiç farkı yok.
    
Yeni istihdamlar yeni ‘geçiciler’

CTP-BG Mağusa İlçe Başkanı’nı Şahali açtı ağzını yumdu gözünü.  Şahali,  Belediye’nin Mağusa’da, 200 günde taş taş üstüne koymadığını söylüyor. Daha da önemlisi, Belediye Başkanı’nın seçimden bu yana 50 yeni istihdam yaptığını iddia ediyor.
Bu da hep izlediğimiz eski bir film gibi... Her seçim öncesinde ve de her seçim sonrasında yeni istihdamlar yapmak o kadar doğal kabul edilmeye başlandı ki bu ülkede.
Hangi tarihte hangi iktidar sırasında başladı bu dahiyane (!)  uygulama ?  Aslında bu sorunun yanıtını beklemek ve aramak hiç de önemli değil. Önemli olan, bu uygulama sonucunda, her Hükümet döneminde ‘geçiciler’ adı verilen bu  istihdamların,  en önemli sorunlardan biri olarak ortaya çıkması. Ama buna karşın, uygulamanın aynen, sebatla ve inatla devam ettirilmesi anlaşılır gibi değil.

Sosyal paylaşım siteleri

Genelde, gazete  okumayı sevmeyiz pek. Eskiden de öyleydik, şimdilerde galiba daha beter olduk. Sosyal Paylaşım Siteleri damga vurmuş  gibi yaşamımıza. 
Eskiden, dedikodularla öğrenirdik etrafımızda neler olup bittiğini. Şimdi, Facebook aracılığıya...  Eskiden, kızdıklarımıza kendi çevremizde küfreder rahatlardık. Şimdi Facebook kullanıyoruz küfürlerimiz için... Eskiden, daracık çevremizde dışa vururduk egolarımızı, terbiyemizi, meraklarımızı. Şimdi Facebook’la... Eskiden, karşılaştığımızda,  kızdıklarımıza, mertçe yüzüne söylerdik  söyleyeceklerimizi. Şimdi Facebook’ta...
Sosyal Paylaşım Siteleri ve de özellikle Facebook’la yatar Facebook’la kalkar olduk.  Facebook’la ‘kahramanlar’,  Facebook’la ‘itibarsızlar’, Facebook’la ‘namuslular’, Facebook’la ‘namussuzlar’, Facebook’la ‘ahlaklılar’, Facebook’la ‘ahlaksızlar’, Facebook’la ‘süper akıllılar’, Facebook’la,  ‘Süper akılsızlar’  yaratmaya başladık.  Bakalım ne olacak sonu....

Bu yazı toplam 1964 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar