1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Ne demektir ?
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Ne demektir ?

A+A-

 

Geçenlerde, Mehmet Ekin Vaiz’in ‘’Hellimli göndermesi’ Maliye Bakanı Ersin Tatar’a idi.  Ne diyordu Mehmet Ekin , Maliye Bakanı’nın ağzından ?  “Bu ülkede Mafya varsa para da var demektir...”
Sağolasın Mehmet... Bu yazı için ilham kaynağım oldun. Teşekkür ederim.  
***
Bol paranın olduğu yerde  ‘Mafya’ da var demektir... Kuzey Kıbrıs’ta da Mafya varsa, bol para da var demektir. Para’nın kimin elinde olduğu, nereden geldiği, nasıl geldiği ve nereye ve nasıl gittiği  önemli değildir. 
KKTC Maliye Bakanı’nın paradan haberdar olması önemlidir. Ama söz konusu parayı hiç görmemiş olması  ve asla da göremeyecek olması ; eline alamaması ve asla da alamayacak olması  önemli değildir.
     ***   

“Bol kerhanenin olduğu yerde sadece para değil bol erkek  de vardır demektir...”
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde çok sayıda kerhane varsa hem bol para hem de çok sayıda  ‘erkek’ vardır demektir.  Bu erkeklerin kim oldukları, nereden geldikleri, nereye gidecekleri önemli değildir.  Önemli olan bu kamu hizmeti veren fabrikaların bacalarının tütmesine verdikleri katkıdır.  Üstelik unutulmamalıdır ki bu ‘fabrikalar’  ülkemize çok sayıda da ‘Beyefendi’ kazandırmıştır. 
      ***    
“Bol kumarhanenin olduğu yerde sadece para değil,  hareket ve bereket de vardır...”
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  Akdeniz’in Las Vegas’ı olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. ‘Kumar’ dediğin parayla oynanır. ‘Para’ dediğin etrafta dansöz gibi fırıl fırıl dönen bir nesnedir. O döndükçe piyasa hareketlenir, hayat standardı yükselir.  Kumarhaneden bol para kazanan, bol para harcar. Kim için ? Bu ülke ve bu ülke evlatları için. Üstelik ‘Kumarhane’ turist çeker. Kumar için de olsa, binlerce turist KKTC’ye gelmekte, kumarhanelerde  para kaybetmektedir. Ama sonunda parasını bu ülkeye bırakıp gitmektedir.  Üstelik  tekrar tekrar  gelip, gene kaybedip  ve gene parasını  KKTC’ye bırakmaktadır.  Böylece ülkemiz  bir para kasası gibi omuştur.
      ***     
Ülkede trafik darmadağınsa, yollar  artık yeterli değilse herkesin altında bir araba var demektir. Araba bolsa insanlarımızda araba alacak para var demektir. Para varsa, kimsenin ekonomik krizden söz etmesi doğru değildir. İnsanlarımız “ekonomik kriz var” diyeceklerine “ülkemizde refah var” demelidir.
      ***
Ülkede para varsa, yaşam düzeyi yüksektir demektir. Kumarhaneler, kerhaneler, meyhaneler dolup dolup boşalıyorsa, insanlarımız refah içindedir demektir. İnsanlarımız refah içindeyse, bu ülkede yönetim mükemmeldir demektir. Yönetim mükemmelse bu,  Hükümetimiz başarılıdır demektir. Hükümetimiz başarılıysa hiç kimsenin şikayet etme hakkı yoktur demektir.
Gerisi ıvır zıvırdır.

Bu yazı toplam 1885 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar