Ayşemden Akın

Ayşemden Akın

NATO üssü!

A+A-

 

10 yıl önce dün Cumhuriyetçi Başkan Bush Irak’ı işgal etme emri vermişti. 10 yıl sonra dün Demokrat Başkan Obama ikinci dönemde ilk dış gezisini İsrail’e yaptı. Haberlere göre Obama uçaktan iner inmez İsrail’i İran’dan gelebilecek füze saldırısına karşı koruyacak radar ve patriot bataryalarını ziyaret etmiş.
Benzer radarlar bir yıl önce Malatya’da kurulmuştu. Patriotlar ise iki ay önce Adana, Kahramanmaraş ve Gaziantep çevresinde yerleştirildi. Kuruldu ve yerleştirildi ama ABD Türkiye ile ilgili Füze Kalkanı Projesini geçen hafta iptal etti. Etti ama radar ve patriotlar yerinde kalacak. Kalacak çünkü bunlar söylendiği gibi NATO için değil İsrail içindi. Ne demişti geçenlerde Obama, “Benim gibi İsrail’e hizmet eden hiçbir Amerikan başkanı olmadı…”
Yardımcısı Biden ne demiş, “İsrail bizim en ucuz ve iyi savaş gemimizdir. Üstelik üzerinde hiçbir Amerikan askeri yok ve asla batırılamaz”.
Böyle bir söylem hiç de yabancı gelmiyor bana.
Kıbrıs için de ‘Batmayan NATO üssü’ denirdi!

     ***

Kadın şoför!

19 Şubat’ta yemin ederek göreve başlayan Suudi Arabistan Şura Meclisi yani parlamentosu önceki gün kadınlara ehliyet alma ve araba kullanma hakkının verilmesini içeren bir öneriyi tartışmış.
Tartışmış ama sonuç yok. Çünkü kolay değil. Çünkü Kralın atadığı 150 kişilik Şura Meclisi’nde tarihinde ilk kez kadınlar da bulunuyor. Ama kadınlar mecliste erkeklerden ayrı oturuyor, hiçbir şekilde erkeklerle yan yana gelmiyor konuşmuyor ve koridorları bile ayrı.
Durum böyle olunca erkeklerin egemen olduğu bir meclis dini öğreti ve baskıların sonucu olarak kadınlara araba kullandırmaz, sokağa çıkmasına izin vermez ve ikinci, üçüncü hatta dördüncü eş olması için sırasını beklemesini ister.
Ne dersiniz Türkiye’ye uydurulmak istenen bu sistem ve kültür bir gün bize de uyar mı?
     ***

Kıvırmak!

Ne tür bir mantık ve yorumla söylediğini bilmiyorum ama ‘iyi kıvırıyor’ deyimi her türlü sosyal, kültürel ve siyasal anlamları içermekte. Çıkış noktası da ‘dansözlerin kalçalarını kıvırması’ olarak algılanıyor. Durum böyle olunca Mısır ve Arap aleminin en ünlü dansözü Necva Fuad, Türkiye’ye gitme kararı almış. Neden mi? Çünkü Müslüman Kardeşler’in iktidara geldiği bu ülkede siyasal kıvırmalar teşvik edilmiş ama kadınların kıvırmasına(!) izin yok. Türkiye’de benzer durumun henüz oluşmadığını düşünen 70 yaşındaki Necva özel bir dans okulu ile 4 yıllığına anlaşma imzalamış ve İstanbul’a gelmeye hazırlanıyormuş. Keşke yol üzerinde bize de uğrasa ve kıvıranlarımıza bir iki yeni figür öğretse!
Lefkoşa’da seçim günü yaklaştıkça bunlara çok ihtiyaçları olacak.

Bu yazı toplam 1649 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar