1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. Mutlu Azgın resmen aday
Fayka Kişi

Fayka Kişi

Mutlu Azgın resmen aday

A+A-


CTP-BG Lefkoşa İlçe Başkanlığı’na Mutlu Azgın resmen aday oldu. Dün adaylık başvurusunu yapan Mutlu Azgın’ın yanı sıra Ahmet Ertaç da Lefkoşa İlçe Başkanlığı’na aday olduğunu açıklamıştı.
30 Nisan Salı günü İlçe başkanlığına, ilçe yönetim kuruluna ve ilçe onur kuruluna başvuru için son gün…
Şimdilik başkanlık için 2 adayın ismi kesinleşmişken, CTP-BG Lefkoşa İlçe Sekreteri Mehmet Ceylanlı’nın da aday olması halinde, Lefkoşa İlçe Başkanlığı için 3 aday delege önüne çıkacak.

***


Meclis ne zaman işleyecek?


Meclis dün yine toplanamadı, daha doğrusu dün toplandı da ‘mutabakat’la Pazartesi’ne ertelendi.
Açıklama yapılmadı, “gruplar anlaştı” denildi.
UBP zaten Meclis’te nisap sorunu yaşıyor. Tek bir oturum sanırım duyurulan saatte ilk denemesinde toplanamamıştır.
Saat 10 diye duyurulan toplanma saati 11’i hatta saat 11.30’u buluyor.
Ancak ‘uyduruluşuyor’ UBP vekilleri…
Meclis Başkanı Hasan Bozer, isyan ediyor etmesine ama kendi mensubu olduğu partiye de söz geçiremiyor.
Meclis’i toplamakta, çalıştırmakta başarısız.
Ha gerçi Meclis toplandığında ne oluyor ki!..
Kaç kez yazdım yine yazayım;
Muhalefet konuşuyor, nöbetçi bir bakan dinliyor, gerisinin nerde olduğu bilinmiyor, sorgulanmıyor!
Bu dönem Meclis kaç kez ilk çağrıda toplanmayı başardı?
Kaç kez UBP vekilleri bir tam Meclis’te hazır bulundu? Meclis’te kaç saat mesai harcadı?
Ve kaç kez Meclis ertelendi, toplanamadı?
Daha önce Meclis’e gelmeyen vekiller ile ilgili bilgi veren Meclis Başkanlığı, bu konuya da açıklık getirirse, tam bilgilenmiş olacağız.

***

TAK’ta Yalyalı tepkisi!

Türk Ajansı Kıbrıs (TAK)’ta müdürlük kavgası çıktı. Çalışanlar, Bakanlar Kurulu’nun belirlediği Hüseyin Yalyalı ismine karşı çıktı. Dün Yalyalı’nın müdür olmaması için çalışanlar imza kampanyası başlattı.
Öte yandan Cumhurbaşkanlığı’nın da Yalyalı ismine sıcak bakmadığı öğrenilirken, TAK’ta yaşanan gelişmeleri Kibris Time adlı haber portalı şöyle duyurdu:
Türk Ajansı Kıbrıs’ta yaklaşık 14 aydır vekaleten görevi yürüten Selim Kumbaracı’nın ardından TAK Müdürü olarak Hüseyin Yalyalı’nın adının dile getirilmesi ve bu konuda Bakanlar Kurulu'nda onay verilmesi ajanstaki ortamı gerdi.
Ajansta iki haber amirinin ve şu an vekaleten TAK Müdürü Selim Kumbaracı arasında müdürlük kavgasının son noktaya ulaştığı bildiriliyor.
Müdür adaylarının sabah saatlerinden itibaren Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’nın kapılarını aşındırdıkları birçok milletvekili ile temasa geçtikleri ifade ediliyor.
Başbakan İrsen Küçük’ün damadının ise gelişmelerin ardından TAK ajansını ziyaret ettiği ve gelişmeler hakkında bilgi aldığı iddia edildi.

***

"Kıbrıs sorunu işte bu"...

Daha önce gazeteci olarak birkaç kez gittiğim BM kontrolündeki kapalı bölgede yer alan Lefkoşa Uluslararası Havaalanı'na bu kez FODER üyeleriyle fotoğraf çekmek amacıyla gittim. Bazen korku filmi izlermiş gibi, bazen nostalji dolu duygularla "vay be o zamanlarda bile böyle şeyler mi varmış" diyerek bastım deklanşöre... Ama şurası bir gerçek ki Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünün aynası gibi bir havaalanı duruyor orada. Ve bizim şimdilerde satılan Ercanımızdan kalkan uçaklar da yine Kıbrıs sorununa takılıyor, direkt uçamıyor. Artık çürüyen son uçak "Cyprus Airways" logosu taşıyor. O da ekonomik zorluklar yaşıyor şimdi ama benim yüreğim batan KTHYmiz için çok acıyor... Lefkoşa Uluslararası Havaalanı kuşların, örümceklerin, yılanların mekanı artık... Kulaklarımda güvercinlerin uğultusu…”

Özgül Gürkut MUTLUYAKALI’nın profilinden


***

Kıbrıs Time’ın iddiası:

İçişleri Bakanlığı’nda bürokratlar değişiyor mu?

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanlığı Nüfus Kayıt Dairesi Müdürü Osman Erçiner'in bugün görevinden alındığı iddia edildi. Bakanlıktaki makam odasından bugün özel eşyalarını toplayan Erçiner'e henüz resmi tebliğ yapılmamasına rağmen görevden alındığı ifade edildi.

Bu yazı toplam 1928 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar