1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Muratağa-Atlılar-Sandallar ve Dohni için özür…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Muratağa-Atlılar-Sandallar ve Dohni için özür…

A+A-

Kıbrıslırum Dışişleri eski Bakanı Erato Kazaku Markulli, sosyal medya hesabından 1974’te EOKA-B’ci grupların işlediği Muratağa-Atlılar-Sandallar ve Dohni katliamları için Kıbrıslıtürkler’den özür diledi.

Erato Kazaku Markulli, geçmişte de çeşitli barış önerileri ve girişimleriyle tanınan bir şahsiyet ve sosyal medya hesabından yaptığı paylaşıma, Muratağa’da 1974’te açılan toplu mezardan fotoğraflar da paylaştı…

Erato Kazaku Markulli, sosyal medya hesabından Kıbrıslıtürkler’e hitaben kaleme aldığı yazıda şöyle dedi:
“14 Ağustos 1974’te EOKA-B aşırı unsurları tarafından Muratağa-Atlılar-Sandallar köylerinden 126 kadın ve çocuğa karşı ve Dohni köyünden 85 sivil erkeğe karşı (aralarında 12 yaşında bir de çocuk vardı) işlenen korkunç suçlar nedeniyle kamuoyu önünde samimi biçimde Kıbrıslıtürk yurttaşlarımızdan özür dileme ihtiyacı hissediyorum.

Ne yazık ki resmi Kıbrıs Cumhuriyeti devleti aradan geçen 42 yıl süre boyunca, bu cinayetlerin ardındaki gerçeği ortaya çıkarmak için herhangi bir soruşturma yapmadı ve bu suçları işleyenlerden hiçbiri de adalete teslim edilmedi.

Yakın geçmişte yaşanan Kıbrıs trajedisinin arkasında yatan gerçeği etkili biçimde ortaya çıkarmak için bir Hakikat Komisyonu kurmanın artık zamanı gelmiştir çünkü gerçek ortaya çıkarılmadan, yeniden uzlaşma olmayacaktır, yeniden uzlaşma olmazsa da barışçıl birlikte bir yaşam mümkün değildir.

Gerek Türkiye’nin işgal ordusu, gerekse Kıbrıslıtürk aşırı unsurları tarafından ağırlıkla sivil olan masum Kıbrıslırumlar’a karşı işlenmiş korkunç suçları son 42 yıldır uluslararası alanda güçlü biçimde kınarken, kendi aşırı unsurlarımızın ve faşistlerimizin masum ve sivil Kıbrıslıtürkler’e karşı işlemiş oldukları suçları görmezden gelemeyiz.

Burada yayımladığım resimler Atlılar, Muratağa ve Sandallar köylerinde vahşice öldürülmüş Kıbrıslıtürkler’le ilgilidir ve Birleşmiş Milletler arşivlerinden alınmışlardır.”

------------------------------------------------------------------

KAZILARDA SON DURUM… KAZILARDA SON DURUM…

Mora’da genişletme kazılarında yeni kalıntılara ulaşıldı…

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgiye göre, Mora’da 2008 ve 2010 yıllarında Kayıplar Komitesi yetkililerine bir şahitle göstermiş olduğumuz alanda üç “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlar bulunurken, bu alanı genişletme kazıları esnasında dün yeni kalıntılara ulaşıldı. Kazıların kesintisiz biçimde devam etmesi bekleniyor.

Kayıplar Komitesi’nin Omorfo’da bir mezarlık içerisinde yürüttüğü kazılarda da beşinci “kayıp” şahıstan geride kalanlara dün ulaşılmış olduğu bildirildi.

Tekke Bahçesi içerisinde yürütülmekte olan kazılarda 26 “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Tekke Bahçesi dışında daha önce Kayıplar Komitesi yetkililerine bir şahitle birlikte göstermiş olduğumuz bir alanda ise altı şahıstan geride kalanlara ulaşıldı ancak bunların antik bir gömü mü yoksa “kayıp” şahıslara ait kalıntılar mı olduğu ancak laboratuarda analizler sonucu anlaşılacak.

Karava’da (Alsancak) bir kilise avlusunda 2010 yılında yedi “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşılmıştı – şimdi aynı alanda ancak kilisenin kuzey duvarında yeni bir kazı başlatıldı ve iki “kayıp”tan geride kalanlar aranıyor.

Voni’de (Gökhan) askeri bölgede yürütülen kazılarda da karışık durumda insan kalıntıları çıkarılıyor ancak bunların “kayıplar”dan geride kalanlar mı, yoksa antik veya eski gömüler mi olduğu ancak Kayıplar Komitesi Laboratuvarı’nda yapılacak incelemelerde anlaşılacak.

Kayıplar Komitesi’nin bir diğer askeri bölge olan Kermiya’da yürüttüğü kazılar da genişletilerek sürdürülüyor. Burada üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmıştı…

Larnaka’da bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda bazı insan kalıntılarına ulaşıldığı ve kazının devam ettiği belirtildi.

Kiti’de ise (Çite) bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı ve kazı genişletilerek sürdürülüyor.
Kayıplar Komitesi kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

 

Bu yazı toplam 2534 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar