1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Yokediciler!..
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Muhtarın kızı, görümcenin oğlu…

A+A-

 

Dün her gittiğim yerde Kurultay istihdamlarından söz ediliyordu… Devlet dairelerinde, sokakta, işyerlerinde…
“Duydun mu? Muhtarın kızı da başladı işe…
Hadee, görün sen!
Ya, bizim görümcenin oğlu da başlayacaktı, herhalde başladı.
Tamam yahu da oldu şimdi?
Napalım, oldu da bitti maşallah!..”

Kurultay istihdamları da artık kanıksanır oldu.
UBP bunu bildiği için de aklına ne gelirse yapıyor. Yaptığı şeyler toplum yararına değil tabii…
Bir kişi ve ailesi memnun edilirken bunun kaymağını o bir kişiyi istihdam eden kişi yiyor… Vatandaşı kullanıyor, kendi koltuğunu koruyor.
Protokol imzalanmış, devlete istihdam yapılmayacak denmiş, işinsanları bağırıyormuş, “protokole aykırı” diyormuş, “kamu yükü artıyor, özel sektör zayıflıyor”diyormuş, hakkı olanlar işsiz dolaşıyormuş kimsenin umurunda değil.
Onlar kendi başlarının çaresine bakıyorlar. Başkaları ne demiş, nasıl tepki koymuşlar kulaklarını da gözlerini de kapıyorlar.

24 Şubat’ta UBP’nin 2. tur kurultayı var. Nihayet!!! Bir tarafta Başbakan ve kurultaya dönük yaptığı istihdamlar… Diğer yanda rakibi Ahmet Kaşif. Bu istihdamlar ona karşı yapılmış. Yani Ahmet Kaşif kaybetsin diye İrsen Küçük kendine taraftar toplamış çünkü biliyorsunuz, istihdamlar delege yakınları…
Buna rağmen Ahmet Kaşif bir şey diyemiyor; “İnsanlar kullanılıyor ama biz gelirsek de işlerine son vermeyeceğiz” diyor. Nasıl karşı çıksın ki! Belki o da oy alacak bu isimlerin yakınlarından… İşlerinde kalacaklar derse de belki daha çok oy alır…
Hoş, İrsen Küçük şimdi Başbakan diye bu istihdamları yapabildi, Ahmet Kaşif Başbakan olsa o yapmayacak mıydı peki!?
Dolayısıyla ne şimdi için ne de sonrası için bu düzeni bozmak istemiyorlar.

Vatandaş şimdi sadece konuşuyor, sandıkta ise susuyor.


---------------------------------------

Anında hizmet…

Devlet elektrik paralarını ödeyemiyor diye EL-Sen elektrikleri kesmeye devam ediyor. Dün Girne Kaymakamlık’a doğum belgesi almak için gittim. O sırada elektrikler kesilmiş. Jeneratör olmadığı için dairede çalışma yapılamıyor. Çoğu devlet dairemizde de jeneratör yok. Olsa bile çaktım almaz cihazlar… Ya çalışır ya çalışmaz. Kaymakamlık’taki elektrik kesintisini doğrusu normal bir kesinti zannettim ama öyle değilmiş. Meğer El-Sen yine dün devlet dairelerini sıradan tutmuş, 25 civarında dairenin çok sayıda elektrik sayacını devreden çıkarmış.
Yani hükümet ‘zarar ediyor’ gerekçesiyle özelleştirmeye çalıştırdığı Elektrik Kurumu’na borcunu kendi ödemezken diğer yandan TOMA alıyormuş. Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı… Bir de hükümetin insanı için çalışmadığından yakınıyoruz!
İşte TOMA… İnsan için her türlü hizmet… Silahı, gazı, biberi, telli kafesi… Anında hizmet!
Daha ne!

Bu yazı toplam 1583 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar