1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Cengiz Ratip ve Turgut Sıtkı vurulduktan sonra Yalya polis karakoluna götürülmüştü…”
Kutlay Erk

Kutlay Erk

SİYASET MEYDANI

MÜBAH ve GÜNAH...

A+A-

CTP, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci aşamasında Akıncı’yı aktif olarak destekleme kararı aldı.
Bu kararı bir TV programında değerlendirirken, geçen süreç içinde Akıncı çevrelerinin CTP’ye, hükümetine, üyelerine ve cumhurbaşkanı adayına yaptıkları saldırılara ve bu saldırıların düzeyine ve içeriğine rağmen Akıncı’yı destekleme kararının alındığını söyledim.

Yani geçen süreç içinde CTP’liler yaralanmıştır ama yarasına rağmen Akıncı’ya destek verecektir dedim. CTP için Kıbrıs’ta çözüm ve barış önemlidir ve Eroğlu ile buna ulaşmak mümkün değildir; CTP kararını bu temel ilke ve değerlendirme üzerinden almıştır.

Eroğlu’nun siyasi yaşamında partisi içinde muhalif yaşatmadığı, muhaliflerinin partiden ayrılmak zorunda kaldığı, Eroğlu istediği zaman da bu muhaliflerini çözüp geri partiye aldığı, en belirgin örneklerin de Hasipoğlu ve Ertuğruloğlu olduğunu, söyledim; dolayısıyla bu tarzda politikayı iyi bilen biri olduğunu söyledim.

Ayrıca, halk yararına bir başarısı olmamasına rağmen, kırk yıl seçim kazanmış, yirmi yıl başbakanlık yapmış, 2010 cumhurbaşkanlığı seçimini de ilk turdan kazanmış bir kişi olarak, siyaseti iyi bildiğini söyledim.
Bunları bir gazete kendi amaçları için farklı yorumlayacak şeklide kullandı. Ve Akıncı’yı destekleyen çevrelerden bana saldırılar başladı.

Doğrusunu ve tamamını bilmeden konuşmak, hele ki aydınlara hiç yakışmaz. Aydın kişi okur, araştırır ve yorumlar; duyup da konuşanlara aydın denmez… Ve ne zamandan beri o bilinen gazetenin manşeti, ilerici kesimler için güvenilecek ve inanılacak veri tabanı oldu, bu da anlaşılmaz. İşte insanı yaralayan bu tavırlardır.
Kendine mübah, başkasına günah dağıtanlar var…

Bu konuda daha yazılıp anlatılacaklar var; daha sonra… Günah dağıtan mübah sahiplerine söylenecek, anlatılacak çok olay ve olgu var; daha sonra… Çifte standardın yorumlanacak çok örnekleri var; daha sonra… Kısa bir tehir…

CTP’nin kararı açıktır, “Akıncı’ya aktif destek”… Yaralı CTP’liler vardır ve parti kararına saygılı olacaklar mutlaka… “Yaralıyım” diyen CTP’liye daha da saldırmak, aşağılamak, karalamak ve suçlamak sadece onun ne kadar halkı olduğunu, buna rağmen Akıncı’ya oy vermesiyle de onun ne kadar büyük olduğunu gösterecek.

Bu yazı toplam 2661 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar