1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Bir Kıbrıslı Ermeni kadın: Nuritsa Nacaryan… 7
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Mora’da dört “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

Kayıplar Komitesi yetkililerine bir şahitle birlikte Mora’da (Meriç) göstermiş olduğumuz alanda yürütülen kazılarda dört “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi.

Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden edindiğimiz bilgiye göre, Mora’da yürütülmekte olan kazılarda, bir şahitle birlikte Kayıplar Komitesi yetkililerine 23 Ocak 2016 tarihinde göstermiş olduğumuz ve geçtiğimiz haftalarda kazı başlatılan alanda 1974 “kaybı” dört Kıbrıslırum’dan geride kalanlara ulaşıldı.

Bu konuda kardeşi 1974’te “kayıp” edilen Katerina Antona adlı “kayıp” yakını bize, Mora’da bir çobandan Mora dışında bir alana bazı “kayıplar”ın gömülmüş olduğu bilgisini duyduğunu anlatmış ve biz de Katerina’nın sözünü ettiği çobanı bularak, 23 Ocak 2016 tarihinde Mora’ya gitmiştik. Bulmuş olduğumuz şahit, Kayıplar Komitesi yetkililerine, gösterdiği alana gömü yapılmış olduğunu anlatmış ve konuyla ilgili olarak bildiklerini paylaşmıştı…

Aşırı sıcaklara rağmen yürütülen kazılarda görev yapan tüm arkeologlarımıza, şirocumuza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz ve gerek “kayıp” yakını Katerina Antona’ya, gerekse bize bu alanı gösteren şahide “Sonsuz teşekkürler” diyoruz.

1974 yılında bu alanda patlayıcı yüklü bir kamyon ile bazı Kıbrıslırum askerlerinin bulunduğu bir otobüs bombalanınca, kamyondaki patlayıcılar infilak etmiş ve kamyon ile otobüste bulunanlar ölmüştü. Bu olaydan ancak üç Kıbrıslırum asker sağ kurtulmuştu. 

Bu alanı birkaç kez Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte ziyaret ettik ve bulduğumuz şahidin göstermiş olduğu alanda patlayıcılardan artakalmış çok sayıda parçanın bulunduğunu gördük. Kayıplar Komitesi arkeologları bu bölgeyi metal dedektör kullanarak kazıyorlar.

Yine bu bölgenin yakınında bulunan yol içerisine de bir gömü yapılmış olduğu yönünde bilgiler de mevcut ve bu alanı da bir şahitle birlikte geçtiğimiz haftalarda Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş bulunuyoruz.
Yolun iki tarafı kazılmış, bazı insan kalıntıları bulunmuş ancak bunların antik olup olmadığı anlaşılsın diye analize gönderilmişti.

“Faşas’ın kamyonu” diye bilinen kamyondan artakalanlar ile otobüste bulunan bir grup Kıbrıslırum askerin Mora’daki tarlaya veya yolun altına gömülmüş olabileceği yönündeki bilgileri de Kayıplar Komitesi yetkilileriyle paylaşmıştık.

“Faşas’ın kamyonu” olarak bilinen kamyondan arta kalanlar uzun süre bu alanda atıl vaziyette durmuştu…

Kayıplar Komitesi yetkililerine, bir şahitle birlikte göstermiş olduğumuz bu alanda kazı başlattığı için teşekkür ederiz. Kazıda yer alan tüm arkeologlarımıza, şirocumuza ve diğer çalışanlara da “Çok kolay gelsin” diyoruz…

 

 

Bu yazı toplam 1638 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar