1. YAZARLAR

  2. Tümay Tuğyan

  3. Mobile Lovers
Tümay Tuğyan

Tümay Tuğyan

Mobile Lovers

A+A-

 


Graffiti, yani duvara yazı yazma ve resim çizme sanatı, Bristol şehrinin karakterini şekillendiren önemli unsurlardan biri.

Şehrin her yanında, çoğunlukla da koca koca binaları boydan boya saran, kimi zaman ise daha ufak ebatlarda muhteşem duvar resimleriyle karşılaşıyorsunuz.

Her biri ayrı bir sanat eseri ve aralarında, milyon sterlin değer biçilenleri var.

Ve graffiti şehri Bristol şu aralar, dünyanın pek çok farklı yerinde eserleri bulunan ‘Bansky’ takma adlı gizemli sokak sanatçısının son eseri ‘Mobile Lovers’ ile gündemde.

Bristol asıllı Bansky’nin bu eserinde birbirine sarılmış iki sevgilinin, bir yandan da cep telefonlarına bakmakta oldukları resmedilmiş.

Uzmanların yaklaşık 2 milyon Sterlin değer biçtiği Mobile Lovers’ı gündem yapan diğer bir özelliği ise ortaya çıkış biçimi ve hangi amaca hizmet edeceği!

İşte Mobile Lovers’ın hikayesi:

Bristol’da yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip Broad Plain Boys Club adlı gençlik kulübü, maddi sıkıntılar nedeniyle kapanmanın eşiğinde.

Kulüp, bir süredir düzenlenen kampanyalar aracılığıyla hayatta tutulmaya çalışılıyor.

Tam da böylesi zor bir dönemden geçilirken, yaklaşık bir ay önce, Bansky imzalı bu eser, kulübün hemen yakınında bir sokak duvarına iliştirilmiş bir biçimde bulunuyor.

Çok değerli bir parça olduğu için Bristol Belediyesi eseri oradan alarak, Bristol Şehir Müzesi ve Sanat Galerisi’ne aktarıyor.

Fakat bir süre sonra eserin, kapanmak üzere olan tarihi gençlik kulübünün maddi sıkıntılarından kurtulabilmesi için bizzat sanatçı Bansky tarafından onlara armağan edildiği ortaya çıkıyor.

Belediye Başkanı George Ferguson 6 Mayıs günü Twitter hesabından, Bansky’nin kendisini, eserin artık kulübün malı olduğu konusunda bilgilendirildiğini duyuruyor.

Bansky aynı gün, 39 yıldır kulüpte çalışmakta olan gençlik lideri Dennis Stinchcombe’a yazdığı mektupta da ‘Mobile Lovers sizindir’ diyor.

“(…) Bu eseri, bölgeye görsel bir hediye olsun diye kulübün yakınına resmetmiştim ancak öyle görünüyor ki ‘mali’ bir hediye şu anda sizin için çok daha anlamlı. Kulübün yıllardır üstlendiği misyonu takdir ediyorum ve bu bir şekilde işinize yararsa, çok memnun olurum. Bu eserle ne yapmak isterseniz, onu yapabilirsiniz (…)”

Kulüp şu günlerde, gizemli sokak sanatçısı Bansky’nın yaklaşık 2 milyon Sterlin değerindeki Mobile Lovers adlı eserinin kendilerine bağışlanmış olmasını kutluyor.

Mobile Lovers şu anda, Broad Plain Boys Club’da.

Meraklıları, küçük bir bağış karşılığında eseri görebiliyor.

Başta Belediye Başkanı Ferguson olmak üzere Bristol sanat çevreleri ise yakında satılacak olan bu değerli parçanın ‘ana yurdu’ olan Bristol sınırları içerisinde kalabilmesi için çaba harcıyor.

Çünkü ‘Gerilla Sanatçı’ olarak anılan ve eserlerinde çevreci, savaş karşıtı, hayvan haklarını savunan ve kapitalist tüketim ortamını eleştiren mesajlara imza atan dünyaca ünlü Bansky’nin bu değerli eserinin yerinin, tıpkı diğer birçok Bansky eseri gibi Bristol olmasını arzu ediyorlar.

Bu yazı toplam 1864 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar