1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Ortak belleğimiz göçüp gidiyor…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Miamilya ve Kalkanlı’da yeni kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu kazılar dün  yağan yağmurlar nedeniyle  biraz etkilenirken, arkeologlarımız gene de kötü hava koşullarına karşın çalışmalarını sürdürüyorlar. Kayıplar Komitesi Haspolat’ta (Miamilya) ve Kalkanlı’da (Kapudi) yeni kazılar başlatmış bulunuyor.                                                                           

Bir okurumuzun verdiği bilgiler ve çizdiği  harita ve başka okurlarımızın da benzer konuda geçmişte vermiş olduğu bilgileri  derinleştiren Kayıplar Komitesi yetkililerinin  Girne Boğazı’nda bir gaminide başlatmış olduğu kazıda beş “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı ve kazı halen devam ediyor. Boğaz-St. Hilarion yöresinde başka gaminilere de “kayıplar”ın gömülmüş olduğunu anlatan okurlarımız,   bölgenin iyice taranması  görüşünü ifade ettiler.

Angastina’da (Aslanköy) üç “kayıp” şahıstan geride kalanların   bulunduğu kazıda da kalıntılar bulunmaya devam ediyor.

Stroncilo’da (Turunçlu) bazı Kıbrıslırum “kayıp” yakınlarının göstermiş olduğu kuyu kazısı  tamamlandı ve kuyunun kapatma işlemi devam ediyor. Kuyudan     inanılmaz miktarda hayvan kemiği çıkarılırken, “kayıplar”dan herhangi bir ize rastlanmadı.

Buffavento yöresindeki kazı da devam ederken, Ozanköy’de (Kazafana) iki “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazıda da arkeologlar toprağı eleyerek kazıları sürdürüyorlar.

Gene iki “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunmuş olduğu Ayermola’daki (Şirinevler) kazı tamamlanırken,  Dohni-Zigi-Mari’den alınarak iki otobüse konulan ve sonra da “kayıp” edilen Kıbrıslıtürkler’den ikinci otobüste bulunanların arandığı Pareklişa kazısı da devam ediyor. Yağmur nedeniyle dün Pareklişa’daki kazıya ara verildi. Birinci otobüste bulunan Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar Yerasa bölgesinde  bulunmuştu.

Pareklişa’da ise yapılan bir kazıda 12 “kayıp” şahıstan geride kalanların küçük bir kısmına ulaşılmıştı.   Şimdi kazı yapılmış olan bölgenin az ilerisinde aynı alanda  başka bir noktada ikinci otobüste bulunan “kayıplar”dan geride kalanlar olduğu sanılan insan kalıntıları bulunmaya başlandı.

Tüm kazı ekiplerindeki arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara kolay gelsin diyoruz…

Bu yazı toplam 1494 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar