1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. ‘Federal helicopter’ alsak?
Sami Özuslu

Sami Özuslu

Mercedes'lik sualler

A+A-

 

Pek muhterem kabine üyelerimizin takdire pek de şayan olmayan kararı neticesinde avam parasıyla tedarik edilen fevkalade lüks, müstesna derecesinde parlak ve de siyah renge sahip taht-ı muhterem otomobilleri hususunda bazı sualler var naçizane...
Yoksa eğer mukavemet, arz edeyim huzurlarda...
Varsa itiraz, Kadı'ya gidile!..

*  *  *


Edebiyat-ı Divan'ı bir tarafa bırakalım da lüks makam arabalarıyla ilgili sorulara bakalım acele...
Çünkü bakması gerekenler bakmıyor pek!..

1- Satın alınan araba sayısı 17. Ama devlete 18 araç verilmiş. Bu nasıl olmuş acaba?

2- İhale açılmadığına göre, devletin -yani halkın- parasının en iyi şekilde değerlendirildiğini kim iddia edebilir?

3- Arabaların alındığı firma ile yapılan sözleşme neden kamuoyundan gizleniyor?

4- Sözleşmeye göre araçların 30 bin kilometrede değişeceği söyleniyor. Mercedes marka arabaların bu kadar kısa sürede değişmesi gerekli midir?

5- Devlete alındıkları için gümrük, seyrüsefer ve benzeri vergilerden muaf olan bu araçlar, günü gelip 30 bin kilometreyi geçtiğinde, hangi koşullarda geri alınacak? Piyasaya ikinci el olarak çıktığında vergileri ödenecek mi, yoksa bu şekliyle mi yola çıkacak?

6- Eğer değişim sırasında gümrüksüz olursa, benzer model diğer ikinci el Mercedes’lerle aralarında fiyat bakımından ciddi uçurumlar olmayacak mı? Bu da haksız rekabet ve haksız kazanç anlamına gelmez mi?

7- 17 Mercedes'i birden satın almak gerekli miydi? Kaç makamın araba ihtiyacı vardı? Gerektiği kadar alınamaz mıydı?

8- Haftalardır gündemde olan Mercedes’ler hakkında Sayıştay ne yapmıştır? Devletin -yani halkın- parasının usulüne göre harcanmasını denetlemekle mükellef bu kurumumuz neden sessizdir? Bu sessizlikte, bir süre önce Sayıştay Başkan ve üyelerine verilen ek tahsisatların etkili olabileceği şüpheleri doğru mudur?

9- Sayıştay sessiz, suskun ve hareketsiz dururken, Ombudsperson'ın Maliye Bakanlığı'na sorduğu sorular neden hala cevapsızdır? İlgili bakanlık iki haftayı aşkın bir sürede Yüksek Yönetim Denetçisi'ne cevap yazacak vakti bulamamış mıdır?

10- Makam araçlarına ihtiyacı olmadığını söyleyen makamlar vardır. Cumhurbaşkanı bunlardan biridir. Maliye Bakanı "Cumhurbaşkanı'nın arabayı almama hakkı yoktur, araba Emlak Malzeme Dairesi'nindir. Eskisini alacak, yenisini verecektir" diyor. Devlet yönetimi böyle birşey midir?

*  *  *

Makam ve mevki sahibi muktedirlerleden gelir mi acaba bir cevap?
Vakt-i zamanı geldiğinde sorar ama ahali muhakkak hesap...
Ne kadar sürç-ü lisan ettikse affola...
Ol muhterem Sadrazam ve Nazır'lara daha nice Mercedesli sualler sorula!..

 

 

Bu yazı toplam 1275 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar