1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. KABUL EDİLEMEZ
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Menevi sahilindeki kazı tamamlandı: Bir şahıstan geride kalanlar bulundu…

A+A-

 

Geçtiğimiz günlerde bu sayfalarda yer verdiğimiz Menevi (Meneou) sahilinde bulunan bazı insan kalıntılarıyla ilgili olarak Kayıplar Komitesi’nin başlatmış olduğu kazının tamamlandığı öğrenildi.
Burada sahile paralel toprak yol içerisine gömülü vaziyette “kayıplar” listesinde olup olmadığı henüz bilinmeyen bir erkek şahsa ait bazı kalıntılar yapılan kazıda çıkarılarak incelenmek üzere laboratuvara gönderildi. Kayıplar Komitesi’nin bu kazısında bulunan bu şahsın DNA testleriyle kimliklendirilmesi ardından, “kayıplar” listesinde olup olmadığını öğrenebileceğiz.
Bu bölgeden üç “kayıp” Kıbrıslıtürk aranıyor ve bu yüzden sahilde bulunan bu insan kalıntıları soru işaretleri yaratmıştı.
Kayıplar Komitesi Kıbrıslıtürk Üye Ofisi’nden aldığımız bilgilere göre, Kayıplar Komitesi’ne bir şahitle birlikte göstermiş olduğumuz Mora’daki bir tarlada kazılar devam ediyor.
Kazı esnasında göstermiş olduğumuz tarlada yoğun biçimde 1974 savaşı sırasında isabet almış kamyonda bulunan mühimmattan parçalar ve aracın parçaları bulundu… Kazı, az ileriye kaydırılırken, bu bölgeyle ilgili araştırmalarımız da devam ediyor.
Kayıplar Komitesi’nin Yeşiltepe’de (Elia) başlattığı kazının yanısıra Tekke Bahçesi’ndeki kazılar da yürütülüyor.
Tekke Bahçesi’nde kazının güvenliği açısından polisin de görev yaptığı gözlemleniyor.
Girne’de bir evin avlusunda başlatılmış olan kazı sürdürülürken, Vadili’de yürütülen kuyu kazısına da devam ediliyor.
Sazlıköy’de ise (Livadya) bir kuyu kazısı tamamlandı ancak kuyuda herhangi bir ize rastlanmadı.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Pomo’da ve Paralimni’de kazılara devam ediliyor.
Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

----------------------------------------------------------

SİGMA

***  Kayıplar Komitesi Kıbrıslırum Üyesi Nestoras Nestoros, New York’ta Kıbrıs Amerikan Federasyonu üyelerine hitap etti:

“Kazılarda bulunan “kayıp” sayısı azalırsa, Kayıplar Komitesi ciddi bir sorunla karşı karşıya kalacak…”

Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslırum Üyesi Nestoras Nestoros, geçtiğimiz gün New York’ta Kıbrıs Amerikan Federasyonu üyelerine hitap eden konuşmasında, kazılarda bulunan “kayıp” sayısının azalması halinde, Kayıplar Komitesi’nin ciddi bir sorunla karşı karşıya kalacağına dikkati çekti…
Kayıplar Komitesi’nin yürttüğü işleri ve hedeflerini anlatan Nestoros, “İşimizin yarısını tamamladık” dedi. Komite’nin doğru düzgün çalışabilmesi için siyasi irade gerektiğini anlatan Nestoros, “kayıplar” konusunun insani bir konu olduğunu” belirtti. “Kayıplar” konusunun geçmişte “siyasi bir biçimde ele alınmış olması” nedeniyle “kayıplar” konusunun 2006 yılına kadar “donup kaldığını” aktaran Nestoros, bunun da “kayıplar”ın akibetini öğrenmeye olumsuz etki yapmış olduğunu anımsattı.
Bazı toplu gömü yerlerinin boşaltılarak, burada “kayıplar”dan geride kalanların başka yerlere taşındığını da hatırlatan Nestoros, Türkiye’nin bu konuda bilgi vermeyi reddettiğini söyledi.
Yurtdışında yaşayan Kıbrıslırumlar’la Yunanlılar’dan ABD yetkilileriyle görüşmelerinde, “Kayıplar Komitesi’nin görevini yerine getirmekte karşılaştığı engellerin Türkiye tarafından kaldırılmasını” vurgulamalarını istedi.

(SİGMA TV – 6.6.2016)

Bu yazı toplam 1229 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar