1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Memleketimden manzaralar
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Memleketimden manzaralar

A+A-

KTHY
Utanca, son nokta da konuldu.  Önce uçaklar  elden gitti,  personel sokakta kaldı,  işsizler, açlar, grevler, eylemler v.s. derken,  son noktada da, batan geminin malları haraç mezat satışa çıkarıldı.  Masa, sandalye, koltuk, bilgisayar,  foto-kopi makinesi, perde, korniz,  halı,  çöp tenekesi, kalem-kağıt ne isterseniz var.
“Ey ahaliiii...Koşun... Yağma bitmeden siz de birşeyler kapabilirsiniz... Listede uçak-muçak yok ama... Hayal kurmayın...  Büyük şeyleri ‘başkaları’ çoktaaan yağmaladı...”
Ivır zıvırın satışı bittikten sonra, pek yakında,  koskoca binanın kime peşkeş çekildiğini göreceğiz hep birlikte. Bakanlık mı olur ? Türkiyeden böyyük bir şirketin merkezi mi olur ? Kumarhane mi olur ? Biraz sabır... O da çıkar ortaya...
Not: Ben şahsen, binanın duvarındaki o kocaman KTHY Amblemi ve yazısına talibim. Almayı başarabilirsem, hikayesi ile birlikte çocuklarıma ve çocuklarımın çocuklarına miras bırakacağım. Tarihi bir rezaletin anısını olarak.

Dinamit
Bunu da gördük en sonunda.  ASAL Şube’nin hemen önünde , KKTC bayrağına sarılı ‘Dinamit’ lokumları bulunmuş...  Eski günleri (!)  hatırlatan bir olay oldu bu.  Mesela,  63’lerde Bayraktar Camii’nin bombalanmasını... Mesela,  63’lerde TC Ataşeliğinin bombalanması olayını... Mesela,  63’lerde Dragos heykelinin bombalanmasını... Mesela, Annan Planı tartışmaları sürerken, gazetelerde, miting meydanlarında bombalar bulunması olaylarını...
Ve sorular.... Kim ? Neden ?  Ve neden ASAL Şube ?
Birileri yine bir oyun oynuyor gibi sanki.

ENOSIS’e “Hayır”
Güney’de anket yapılmış. Halkın %63’ü  “ENOSİS’e hayır” demiş... Anketler, Güneyde, olası bir  ‘çözüm planı’na da “Evet” denileceğini söylüyor. Belli ki ‘zaman’ Rum komşularımızı bazı gerçekleri kavramaya zorlamış.  Belli ki daha realist bakabiliyorlar artık meseleye.
Komşularımız darılmasınlar ama insanın,  “Aklınız hep böyle geç mi çalışmaya başlar ?” diye sorası  geliyor. ENOSİS hayallerinizin asla olamayacağını yeni yeni mi keşfetmeye başladınız ? Yunanistan’a birleşmekle başınızın arşa değeceğini mi sanmıştınız ?  ENOSİS hayallerinizin beraberinde TAKSİM’i  getirdiğini şimdi mi farkettiniz ?  Bu kadar karşılıklı can kaybına, mal kaybına değdi mi bu hayaller ? Annan Planı referandumu sırasında aklınız nerdeydi ?

Yeni Adli Yıl
2015-2016 Adli Yılı’nın açılışında ilgililerin verdikleri mesajlar son derece düşündürücüydü. Halkın zaten ağzında olan bazı şeyleri,  işin başındakilerden açıkça duymak çok daha düşündürücü kıldı herşeyi. Bir ülkede, herşey gibi  adalet sistemi de doğru düzgün çalışmıyorsa, hatta çökme noktasına doğru gitmekteyse, neler olabileceğini uzun uzun anlatmaya hiç gerek yok.

Bu yazı toplam 1926 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar