1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Medya ……………..rı
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Medya ……………..rı

A+A-

 

Medya’dan sonraki sözcüğü boş bıraktım… O nokta nokta yerlere siz uygun bir kelime bulursunuz artık… Onun için de bulduğunuz sözcüğü boşluk yere koyup birlikte okursanız daha güzel olur diye düşündüm.

***

Annan Planı öncesi olduğu gibi medya …………..rı ortaya çıkmaya başladı.
Herhangi bir tv programına çıksın da, bir şeyler bulsun anlatsın da, vatandaş da onu konuşsun da, o da zevkten dört köşe olsun da, günler öyle keyifli geçsin düşüncesizliğinde! olan bazı tipler program program gezmeye başladılar bile…

Kıbrıs müzakerelerinde görüşmeler olumlu bir havada sürerken sanki bu olumlu havayı bozmak ister şekilde kafa karıştırmak, bilinçsizlikle özdeşleştirilebilen bazı teoriler ortaya atmak sanki bu tiplerin özel işleriymiş gibi yine 2004 öncesi olduğu gibi aynı ortam hortlatılmaya çalışılıyor.
Hafta sonu konuştuğum birkaç kişinin bu ortamdan dolayı kafalarının hemen karıştığını söyleyebilirim.

Kafaları karıştıran en büyük konu da doğal olarak mülkiyet sorunu… Güneyde kalan malıyla şimdi kullandığı malın şimdiki değerleri üzerinden karşılaştırılması durumunda üstünden para ödemek durumunda kalacağını söylüyor, çünkü bu taraftaki malların değerlendirildiğini ancak güneyde kalan mülkün değersizleştirildiğini belirtiyorlar.

Böyle bir durumda da zararlı çıkacaklarını, üzerinde para ödenmesi gerektiğini ve bunun da haksızlık olduğunu vurguluyorlar.

Tabii ki böyle bir durumda da ortaya çıkacak ve referandumda oylanması istenecek plana da ‘hayır’ denebileceğini söylüyorlar çünkü bu medya …………….rı bu durumun üzerine basa basa anlatıyorlar.

Oysa ki böyle bir müzakere henüz olmadı diye biliyorum, en azından mülkiyet konusunda nasıl bir yöntem izleneceği, malların karşılıklı nasıl bir değerlendirmeye tabi tutulacağı gibi bir konu görüşülmedi.

Ama bu tipler ‘gündem’ olsunlar diye düşüncesizce kafa karıştırmaya başladılar.

Tabii bu noktada medya kuruluşlarının da seçici olmasında yarar var diye düşünüyorum. Ortaya çıkması beklenen planın olumlu veya olumsuz yanlarını ortaya koyacak güvenilir kişileri ekranlara çıkarmak gibi seçici bir tutum ortaya koymaları özellikle tv kanallarından beklenebilir.

Uzlaşıyı saçma sapan, bilinçsiz, uydurma söylemlerle berhava edebilecek kişilerin kendi kanallarını kullanmalarına izin vermemeliler diye düşünüyorum…

-------------------------------------------------------------------------------

Çipras kazandı

Yunanistan’da Çipras bir kez daha seçimin galibi olarak çıktı. Ocak ayındaki seçimde yüzde 36.5 oy alan Syriza, geçen günkü seçimlerde yüzde 35.5 oy aldı. Oysa ki bu oranın çok düşmesi beklenebilirdi çünkü Ocak seçimleri öncesi hükümete gelirken oldukça fazla vaad vermişti Çipras…


Bu vaatleri yerine getiremezken Avrupa Birliği ve IMF’nin kurtarma paketlerini de kabul etmek durumunda kalmıştı.

Yunanistan, tabii ki öncesinden gelen ekonomik krizi Syriza döneminde de oldukça fazla yaşadı. Buna rağmen seçmen yine Syriza’yı seçti. Demek ki Yunan halkı hâlâ sol siyasetten ve Çipras’tan umudunu kesmemiş. İkinci parti ve diğer muhalefet de öte yandan umut veren çözüm önerileri ortaya koyamamış ki Syriza yine birinci parti… Bir küçük partiyle yine koalisyona gidecek olan Çipras, bu kez ‘güvenoyu’ almış şekilde daha rahat hareket edecek gibi görünüyor.

Bu yazı toplam 1317 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar