1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Sürekli olarak Cunta’nın baskısı altındaydık, hayatımız sürekli tehlike altındaydı…”
Mert Özdağ

Mert Özdağ

Meclis önü savaş alanı

A+A-

2009-2013… Neler yaşadık neler? [3]

2009’un son ayları sert eylemlerle geçti… Meclis önünde düzenlenen eylemlere polisin müdahalesi sert oldu… Çok sayıda eylemci tutuklandı, yaralandı… UBP hükümeti bu dönemde hayatı zorlaştıran zamlara başladı. UBP dönemindeki benzine 'ilk zam' bu dönemde geldi. Yüksek öğrenimde 'az öğrenci' şoku üniversiteleri gerdi… İzinsiz inşaatlar da bu dönemde hortladı, UBP hükümeti yasa dışılığa çanak tuttu… Domuz gribi ile de tanışan Kıbrıs Türk halkı hükümetin duyarsızlığına isyan etti, hastalık nedeniyle okullarda eğitim durdu…

İşte 2009 sonbaharı ve yaşadıklarımız:

19 EKİM 2009… 'İZİNSİZ YOL' SKANDALI…
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın Karpaz’da başlattığı yol inşaatının Çevre Etki Değerlendirme Raporu hazırlanmadan ve Şehir Planlama Dairesi’nden izin alınmadan başlatıldığı ortaya çıktı

20 EKİM 2009…  YÜKSEKÖĞRENİMDE KARA YIL
Yüksek öğrenimde moraller bozuldu. 14 bin kontenjanın 4 bini doldu, yüksek öğrenimde çöküş başladı… Bu düşül her geçen yıl dalgalanarak sürdü.

21 EKİM 2009… DOMUZ GRİBİ HORTLADI, UBP BAKTI…
Domuz gribi yine hortladı. Oğuz Veli Ortaokulu’nda bir öğrencide domuz gribi virüsü olan H1N1 virüsü görülmesi okulda panik havası yarattı. Bakanlığın tedbir alması gecikince yurttaş panik yaşadı.

22 EKİM 2009… SİVİL TOPLUMA DARBE…
Hükümetin, hazırladığı yeni “Dernekler Yasa Tasarısı”yla, derneklerin yabancı örgütlerle ilişkisini de yasaklamaya hazırlanmasına sivil toplum örgütlerinden sert tepki geldi.

24 EKİM 2009… BENZİNE İLK ZAM…
UBP hükümeti benzine sessiz sedasız zam yaptı. Bu zamlar 2013’e kadar artarak sürdü. 24 Ekim’deki ilk zam özelliğini taşıdı.  Yüzde 5.5 oranında yapılan zam sonrasında 95 oktan: 1.90 TL, 97 oktan: 1.95 TL oldu.

27 EKİM 2009… ÖNCE ARAZİ ALDI, SONRA YURTTAŞ OLDU…
Tescil edilmesinden sadece 12 gün sonra hiçbir ihale ya da duyuru olmadan sözleşme yapılarak, Ercan Havaalanı’nda arazi kiralanan şirketin direktörlerinden biri, şirketin tescilinin bir hafta öncesinde de Bakanlar Kurulu kararıyla ‘yurttaş’ yapıldı.

28 EKİM 2009… MECLİS ÖNÜ SAVAŞ ALANI…
Kamu ve özel sektörde örgütlü 27 sendika, “Kamu Çalışanlarının Aylık Maaş, Ücret ve Diğer Ödeneklerini Düzenlenmesi Yasa Tasarısı”na karşı farklı saatlerde greve gitti. Tam mesai grev yapanlar yanında saatlik mesai yapan  sendikalar, saat 11.00’de Cumhuriyet Meclisi önünde miting yaptı. Eyleme polis müdahale etti, tutuklananlar ve yaralananlar oldu. Polis şiddeti nedeniyle güvenlik güçlerine tepki yağdı.

30 EKİM 2009… EYLEMCİLERE DAVA…
28 Ekim Çarşamba günü düzenlenen mitingde, ‘Görevini yapan polisi engellemek ve tekmelemek suretiyle polisi darp etme’ suçlamalarıyla, 19 eylemciye dava okundu.

30 KASIM 2009… DOMUZ GRİBİ, EĞİTİM DURDU
Dünyada yüzlerce insanın ölümüne neden olan salgın hastalık Domuz Gribi Kuzey Kıbrıs eğitimini durdurdu. 6 okulda daha eğitime ara verildi. Toplam 20 okulda eğitim durdu...

12 KASIM 2009… YASAYA SAVCILIK DUR DEDİ
Kamu Çalışanlarını Aylık, Ücret ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasa Tasarısı’nı inceleyen Başsavcılık komiteye ‘dur’ dedi, anayasaya aykırı maddeler olduğu açıklandı.

16 KASIM 2009… KAÇAK BİNAYA DEVLET TÖRENİ…
Hükümet yetkililerinin büyük bölümünün katılımı ile temeli atılan özel bir kolej binasının “kaçak” olduğu ortaya çıktı. Binanın (Çevre Etki Değerlendirme) ÇED Raporu, planlama onayı ve vizesi olmadığı öğrenilirken, ayrıca binanın bulunduğu bölgenin Lefkoşa İmar Planı uyarınca “eğlence ve dinlence” bölgesi olarak ayrıldığı belirlendi

18 KASIM 2009… İHALELER TÜRKİYE’YE…
‘Ekonomik kriz’ gerekçesi ile çalışanından ‘kısıtlama’lara giden UBP Hükümeti, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan 11 asfalt tesisi dururken 106 kilometrelik karayolu ihalesini Bakanlar Kurulu kararı ile TC Karayolları’ndan Onur İnşaat Ltd’e vererek, sanayiciyi de darbeledi. Bakanlar kurulu kararıyla söz konusu şirkete her türlü ayrıcalığın tanındığı, gümrüksüz, vergisiz makine ve malzeme getirme hakkı, hatta ‘Taş Ocağı’ izninin bile verildiği öğrenildi.

23 KASIM 2009… MECLİS ÖNÜ YİNE DARMADAĞIN… 
Meclis önünde gerçekleşen eylemde polis tarafından 16 kişi tutuklandı. Polis bazı eylemcileri tutuklamak için yerlerde sürüklerken, bazı göstericilerin polis tarafından saçından çekildiğine şahit olundu Yüzlerce polis ve Çevik Kuvvet, Meclis önüne konuşlandırıldı. Polis, eylemcileri basınçlı su ile dağıtmaya çalıştı. Eylemcilere ‘silah’ gösterildi, ‘biber gazı’ ile müdahale edildi. Bu sırada birçok polis ve eylemci fenalaştı... Başbakan Derviş Eroğlu: “Bayılanlar heyecandan bayıldı” dedi.


YARIN: 2010 başı…Dini faaliyetler arttı, cemaat her yere girdi

Bu yazı toplam 2077 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar