1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Masari’de dördüncü “kayıp” şahıstan geride kalanlar da bulundu...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Masari’de dördüncü “kayıp” şahıstan geride kalanlar da bulundu...

A+A-

 

Masari’de (Şahinler) bir okurumuzun göstermiş olduğu alanda Kayıplar Komitesi kazı ekibinin yürütmekte olduğu kazılarda, dördüncü  “kayıp” şahıstan geride kalanlar da bulundu.
Bir okurumuz, henüz yedi yaşında bir çocukken dedesiyle birlikte Masari (Şahinler) dışındaki bu alandan geçerken burada bazı ölüler görmüş ve bu yeri bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişti.
Okurumuzun verdiği bilgiler ve gösterdiği alanda bir insan parmak kemiği bulunması üzerine Kayıplar Komitesi bu alanda kazı başlatmıştı.
Dördüncü “kayıp” şahıstan geride kalanlar da bulunurken kazı devam ediyor ve bu sayının artması bekleniyor.
Okurumuz aynı alanda beş yaşlarındaki bir çocuğun da gömülü olabileceğini söylemiş ve bu çocuğun olası gömü yerini de bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişti. Kazı ekibinin bu alanı da araştırması bekleniyor.
Kayıplar Komitesi yetkililerine, okurumuzun gösterdiği alanda kazı başlatmış olduğu için, okurumuza da bu alanı bize ve Kayıplar Komitesi’ne gösterdiği için çok teşekkür eder, kazıları yürüten arkeologlarımıza ve kazı ekibinin diğer elemanlarına da “Kolay gelsin, kazasız belasız kazılar” diyoruz...


Niki Marangu toprağa veriliyor...

Kıbrıs’ın yetiştirdiği en büyük değerlerden birisi olan, şair-yazar-ressam Niki Marangu, bugün Lefkoşa’da toprağa veriliyor.
Niki Marangu, geçen hafta içerisinde Mısır’da bir trafik kazasında yaşamını yitirmişti.
Ödüllü bir şair ve yazar olan Marangu, Dr. Marangoz’un kızıydı...
Niki Marangu’nun cenaze töreni bugün saat 15.00’te, Lefkoşa’nın güneyinde Mağusa Kapısı yakınlarındaki Başpiskoposluk Sarayı yakınındaki St. John Katedrali’nde yapılacak.
Niki Marangu’nun ölümü Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde sanat çevreleri ve dostları arasında büyük üzüntü yarattı.
Niki Marangu’nun eski Lefkoşa’dan hatıralarını kaleme almış olduğu “Lefkoşalılar” başlıklı yazısını, ani ölümünden çok kısa süre önce bu sayfalarda yayımlamıştık...
Marangu’nun ailesine ve sevdiklerine başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz... Kıbrıs, çok değerli bir evladını, yeri kolay kolay doldurulamayacak bir evladını kaybetti...

 

Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...

“Dev Yırtığı’nı mutlaka araştırınız...”

Bir okurumuz şu bilgileri paylaşmak istediğini söyledi:
“Geçtiğimiz günlerde bu sayfalarda yayımladığınız Koççino Gafgalla’daki bir mağarayla ilgili yazmış olduklarınızı dikkatle okudum. Bu mağaraya bazı “kayıplar”ın gömülmüş olabileceği bilgisi üzerine bölgeye giderek araştırma yaptığınızı ve mağarayı bulduğunuzu yazdıydınız.
Siz bunları yazınca, bölgede konu yeniden alevlendi ve tartışılmaya başlandı. Lurucina’dan “kayıplar”ın nereye gömülmüş olabileceği hakkında kulak misafiri olduğum bir sohbette, Lurucina’da bulunan “Dev Yırtığı”na da bazı “kayıplar”ın gömülmüş olabileceğini duydum.
“Dev Yırtığı” Lurucina yöresinde, kayaların herhalde bir zamanlar deprem sonucu çatlayıp ayrılarak oluşturduğu dev bir yarıktır.
Lurucina’da altı ay süreyle esir tutularak sonra da öldürülen ve sizin halen izini aradığınız iki genç Kıbrıslırum “kayıp” şahsı öldüren veya öldürme emrini verenlerin bir kısmı halen hayattadır. Bu olaya karışmamış olan fakat olayın detaylarını bilen ve halen hayatta olan şahıslar da vardır. Bunlardan birisi “.....” olarak bilinen ......., bir diğeri “.....” olarak bilinen ......’dır. Gene aynı takımdan .......’nın da bu konuda bilgisi olduğunu tahmin ediyorum. Bir diğer isim ise .......’dır – kendisi bu olaya doğrudan karışmadı fakat neler olup bittiğini bilecek durumdadır.
Aynı yazınızda Lurucina’dan iki değil, toplam yedi civarında “kayıp” olabileceği yönünde bir başka okurunuzun söylediklerini yazdınız. Bu konuda da araştırmalarınızı derinleştirmenizi öneriyorum, bakalım karşınıza ne çıkacak...”
Bu okurumuza paylaştığı bilgiler için sonsuz teşekkürler. Okurumuzun sözünü ettiği “Dev Yırtığı”nı, geçmişte, 1 Nisan 2008 tarihinde Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk araştırma görevlilerine göstermiştik.
Konuyla ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımı, isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni veya 22-83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum.

Bu yazı toplam 1655 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar