1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Makedonitissa’da bomba kuşkusu kazıyı durdurdu...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Makedonitissa’da bomba kuşkusu kazıyı durdurdu...

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu, “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanların arandığı kazılar devam ederken, 1963-64 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların arandığı Lefkoşa’da Makedonitissa’daki kazı, bomba kuşkusuyla durduruldu... Bölgeye gelen bir şahıs, arkeologları bu alanda bomba olabileceği konusunda uyarırken, çalışanların güvenliğini sağlamak ve bu bölgede patlamamış bomba bulunup bulunmadığını araştırmak amacıyla kazı durduruldu. Dün, bölgenin incelenerek bomba bulunup bulunmadığının araştırılması bekleniyordu.
Lefkoşa’nın Makedonitissa bölgesinde boş bir arazide yürütülen kazıya, çalışanların güvenliği sağlandıktan sonra devam edilecek.
Kayıplar Komitesi’nin Palyomedoho ve Koççinodrimitya’daki kazıları ise devam ediyor. Bu bölgelerde de 1963-64 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’in olası gömü yerleri kazılıyor.
Kıbrıs’ın kuzeyinde ise Kırnı’da başlatılan kazı alanında, bir okurumuzun göstermiş olduğu olası gömü yerini daraltmak amacıyla, Kayıplar Komitesi çalışma yürütüyor.
Okurumuzun verdiği bilgiye göre 1974’te bu alana damperli bir kamyonla bazı “kayıplar”ın cesetleri boşaltılmış, ardından dozerle üzerleri toprakla örtülmüş ve gömü yerinin üzerine dozerin sürükleyebileceği büyüklükte irice bir kaya konmuş.
Kırnı’nın yanısıra Vadili’de iki “kayıp” şahsın olası gömü yerinde de kazı devam ediyor. Bu alanı da bir okurumuz bize, biz de Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiştik.
Minareliköy’de (Neahorio Kitrea) de kazı ekipleri bir “kayıp” şahsın olası gömü yerinde kazıları sürdürüyor. Bir evin avlusunda bulunan olası gömü yerinde kazılar elle (manuel) yürütülüyor.
Kazı ekiplerinden bir diğeri Yeni İskele’de (Trikomo), bir başka ekip Haspolat’ta (Mia Milya) ve Zeytinlik’te (Templos) kazılarını sürdürüyor.
Masari’de de (Şahinler) bir okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğu ve altı “kayıp”tan geride kalanlara ulaşılan kazı devam ediyor.
Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1551 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar